Kur'an'da kavl kavramının sıfatlı kullanımları
The usages of the concept ?kavl? with adjective in the Quran
- Tez No: 219147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ AHMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı: Dini anlamada dilin önemi üzerinde durarak, dil-anlam ilşkisini ortaya koymak, daha sonra Kur'an'da kullanılan ?kavl? kavramının kullanılış biçimlerini araştırıp ?kavl? kelimesinin türemişleriyle birlikte kaç yerde kullanıldığının sayısal anlamda tespitini yaparak bu kavramın sıfatlı kullanımlarını, kendisine sıfat olan kelimelerin lügat ve ıstılah anlamlarını da tespit ederek tefsirler yardımıyla ayrıntılı bir biçimde ele almaktır.Bu amaç doğrultusunda; ?Doğrudan Hz Peygamberin Şahsı Ve Hanımlarıyla İlgili Kullanım Alanları?, ?Evlilik Ve Aile İle İlgili Kullanım Alanları?, ?Toplumsal Alanla İlgili Kullanım Alanları?, ?Akide Ve Amelle İlgili Kullanım Alanları?, ?Tebliğ Ve Tebliğ Yöntemiyle İlgili Kullanım Alanları? olmak üzere ?kavl? kavramının sıfatlı kullanışları beş grup halinde incelenmiştir.Netice itibariyle dînin ferdî, ailevî, beşerî ve ictimaî ilişkilerde iyi niyeti esas alan bir iletişim ortamının oluşmasına büyük önem verdiği, ilgili ayetlerin incelenmesinden ortaya çıkan bir tespittir. Bu tespitleri doğru anlamak ve bu anlayışa uygun davranışlar sergilemek; sosyal ve beşerî hayatta sağlıklı ve önyargısız bir iletişim ortamının oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Aksi takdirde insanlar arasında anlaşıp kaynaşma sorunları yaşanacak, bu sorunlar toplumda kargaşa ve huzursuzlukların temelini teşkil edecek ve bir türlü arzulanan birlik ve barış ortamı sağlanamayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main idea of this study is to bring up the language-meaning relationship by dwelling on the importance of the language in understanding the religion. Later to search the types of the usage of the term ?kavl? in the Quran and to make out numerically in how many places ?the term kavl? was used with its derivations and to establish the usages of this term with adjectives and the meanings of the words that became adjectives for it and then search in details with the help of the interpretations of the Quran.To achieve this the usages of the term ?kavl? with adjectives has been studied in five groups as following ?Directly the usage areas of the prophet about his personality and about his wives?, ?The usage areas about the marriage and family?,? The usage areas about the social area?, ? The usage areas about the religious faith and acts?, ? The usage areas about proclamation and its methods.Finally, it is a fact that which is derived from the verses of the Quran that the religion attaches importance to the environment of a communication that has individual, family, humanistic and social contacts.To understand these facts in a true way and behave according to these facts, will help to a healthy and without prejudice communication environment to exist. Otherwise people will have problems in understanding each other and these problems will causeturmoil in the community and the environment of the peace will not be achieved