Ra'd suresi 31. ayeti bağlamında ve Kur'an bütünlüğü içerisinde Kur'an'ın söz bakımından etki gücü
The influence force of Qur?an in term of word on concept of 31. verse of sura Ra?d and in the Qur?an integrty
  1. Tez No: 254182
  2. Yazar: HAMZA SADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kur'an'ın söz bakımından etkisini ortaya koymayı amaçlayan tezimiz üç bölümden müteşekkildir. Birinci bölümde ?söz?ün Arapça karşılığı olan ?kelam?, ?kavl? ve ?hadis? kavramları üzerine etimolojik ve semantik inceleme yaptık. ?Söz?ün Arapça karşılığı olan ?kelam?ın, içerisinde ?yaralamak? anlamını barındırmakta olduğu, dolayısıyla ?söz?ün muhatabı etkileyen, onun üzerinde iz bırakan anlamına geldiği sonucuna ulaştık.İkinci bölümde ise Ra'd suresinin 31. ayetinin ?Eğer kendisiyle, dağların yerinden yürütüldüğü veya yer kürenin parça parça bölündüğü ya da ölülerin konuşturulduğu bir söz/ Kur'an olsaydı! (işte o söz, bu Kur'an olurdu!)? kısmı üzerinde durduk ve ayet-i kerimenin bazı tefsirlerde nasıl tefsir edildiğini ortaya koyduk. Bu ayetin tefsirinde müfessirler, Kur'an'ın insanlar üzerindeki etkisi bakımından son nokta olduğunu belirtmektedirler. Bu bağlamda Haşr süresinin 21. ayetinde Allahü Teâlâ ?Eğer Biz Kur'an'ı bir dağa indirmiş olsaydık, sen, onun, Allah korkusuyla baş eğerek parça parça olduğunu görürdün. Bu misalleri, insanlar düşünsünler diye veriyoruz? buyurarak Ku'ra'nın etkililiğini ortaya koymaktadır.Üçüncü bölümde ise Kur'an'ın söz bakımından etkisine yaşanmış örnekler verdik. Kur'an'ın, nazil olduğu tarihten günümüze kadar, insanlar üzerindeki etkisi de onun mucize bir kitap olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study that aims to bring to light influence of Qur?an in term of word consists three main chapter. İn the first chapter we made etymological and Semanticial examination on concepts of ?kelam?, ?qavl? and ?hadith? which are translations of word. Kelam that is translation of word has got mean of ?to wound? hence word means ?to effect to person who you speak to? and ?to impress a person?.The second chapter concludes with discussion on verse 31 of Ra?d in the Qur?an ?Had it been possible for a Lecture to cause the mountains to move, or the earth to be torn asunder, or the dead to speak, (this Qur'an would have done so)? and discussion on interpretations of this verse in the various commentary . Commentators state that Qur?an is a miracle and last point on mankind point of view its influence. İn this respect God says in 21 of sura of Haşr ?If We had caused this Qur'an to descend upon a mountain, thou (O Muhammad) verily hadst seen it humbled, rent asunder by the fear of Allah. Such similitudes coin We for mankind that haply they may reflect? this verse comes to light influence of Qur?an.The third chapter contains practical samples on influence of Qur?an. İnfluence of Qur?an on mankind shows that Qur?an is a miracle book since it is apoclypsed from that time to this time.