Okul öncesi öğretmenlerinde başarı korkusunun çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The analysis of pre-school teachers? fear of success via different kinds of variables
  1. Tez No: 219150
  2. Yazar: YÜKSEL ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada Çok Boyutlu Başarı Korkusu Ölçeği uygulanarak başarı korkusunun özel sektör ve kamu kurumunda çalışan okul öncesi öğretmenlerinin çalıştığı kurum, öğretmen-idareci, mezun olunan okul, kıdem, herhangi bir sendikaya bağlı olanlar veya herhangi bir sendikaya bağlı olmayanlar ve yaş değişkenlerine göre nasıl bir dağılım gösterdiği incelenmiştir.Araştırma 102'si kamu, 99'u özel sektör olmak üzere 201 kadın denek üzerinde yapılmıştır.Veri toplama aracı olarak Çok Boyutlu Başarı Korkusu Ölçeği kullanılmıştır.Araştırmada Çok Boyutlu Başarı Korkusu Ölçeği genelinin,1. alt ölçeği Başarının Sosyal Sonuçları, 2.alt ölçeği Başarıyı Yadsıma, 3. alt ölçeği Başarıdan Duyulan Kaygı ve 4. alt ölçeği Başarıdan Kaçınma puanları çalışılan kurum, öğretmen ve idareci, sendikalı olup olmama karşılaştırılması (t testi) ile yapılmıştır.Başarı Korkusu Ölçeğinin genelinden,1.alt ölçeği Başarının Sosyal Sonuçlarından, 2.alt ölçeği Başarıyı Yadsımadan, 3.alt ölçeği Başarıdan Duyulan Kaygıdan, 4.alt ölçeği Başarıdan Kaçınmadan elde edilen puanların mezun olunan okul, kıdem ve yaş karşılaştırılması tek yönlü varyans analizi (oneway) Anova ile yapılmıştır.Bulguların değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.Ölçeğin genelinden elde edilen sonuçlara göre mezun olunan okul, kıdem ve yaş değişkeni açısından başarı korkusunda anlamlı bir fark vardır. Lise mezunu olarak çalışan öğretmenler en yüksek başarı korkusuna sahipken, lisans mezunu öğretmenin en düşük olduğu görülüyor. Ölçeğin genelinden elde edilen puanlara bakıldığında yaş değişkenine göre de başarı korkusu anlamlı bulunmuştur. Başarı korkusu en fazla 41-50 yaş arası öğretmenlerde görülmektedir. Buna karşılık kıdem değişkenine göre en yüksek başarı korkusu 1-10 yıl arası çalışanlarda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research,by using multi-dimensional success fear scale, what sort of distribution fear of success has is examined according to the institution of pre-school teachers who work in private and state institutions,being a teachers graduatcd from,seniority, belonging to any union or not and age variables.The research is done on 201 female subiects,102 of whom working in state schools and 99 in private schools.Multi-dimensional fear of success scale is used as a means of collecting data.In this research, the first sub-scale of the whole of the multi dimensional success fear scale is the Social Outcomes of Success, the second subcale is the Denial of success, the third sub-scale is the Anxiety of Success and the fourth one is the Avoidonce from Success and the points of these sub-scaler are determined through the comparison of the institution,being a teacher or an administrator and belonging to a union or not.(t-test)From the whole of the fear of success scale, the points arquired from the first sub-scale depending on The Social Results of Success,the second sub-scale on the Denial of Success the third, on the Anxiety of Success and the fourth on the Avoidance from success are compored to the school from which teachers graduated, seniority and age through one way variant analysis(Anova)In the evauation af the data the level of meaning fulness is taken as 0.05.According to the results achieved from the whole of the scale, there is a meaningful difference in the fear of success, in terms of the school from which the subject graduated,seniority and age variable.Teachers who are high school graduates have the highest level of fear of success where as university graduate teachers are seen to have the lowest level of fear of success.When the points acquired from the whole of the scale are examined, the fear of success based on age variable is found meaningful.The fera of success is mostly seen among teachers between 41 and 50 years of age.However,according to the seniorty variable the highest level of fear of success is seen among teachers with experience of1-10 years.