Çocukların cezai sorumluluğu
Criminal responsibility of juvenile
- Tez No: 219168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ONURSAL CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çocukların Cezai Sorumluluğuna ilişkin konulu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Dünya'da ve Türkiye'de çocuk haklarının ve mahkemelerinin tarihsel gelişimi,uluslararası sözleşmeler ve belgelerdeki çocuk haklarına dair hükümler,karşılaştırmalı hukuk çerçevesinde diğer bazı ülkelerdeki çocuk haklarının durumu,İkinci bölümde çocuk mahkemeleri,çocuk mahkemelerinin kuruluş amacı,çocuk mahkemelerinin görev alanı ile çocuk hakkında yapılan soruşturma ve kovuşturma,uzlaşma,şikayetten vazgeçme, tutuklama,adli kontrol,ön ödeme usulleri ve şartları,Üçüncü bölümde ise çocuklar hakkında ceza ve tedbir uygulanmasından önce yapılacak incelemeler,çocuk mahkemeleri tarafından verilen kararlar,ceza ve tedbirlerin infazı,çocuk ceza yargılaması sistemini tamamlayan kurumlar,konuları incelenmiş,01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5395 sayılı Çocukları Koruma Kanunu'na ilişkin uygulamada karşılaşılan sorunlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Thesis of Criminal Responsibility of Juvenile is composed of three parts.In the first part;historical improvement of juvenile rights, provisions regarding juvenile rights in the international agreements and other documents, juvenile rights in comperative law,In the second part;juvenile courts, foundation aim of juvenile courts, coverage of those courts, investigation and trial on juvenile, mediation, giving up complaint, arrest, judicial control, pre-pay conitions and procedures,In the third part;investigations made before sentencing or applying judicial measures, decision made by juvenile courts, execution of sentences and judicial measures,institutions supplementing juvenile crime system,and problems faced in the exercise of Juvenile Protection Law(Law No:5395) which enetered into force on 01/06/2005 have been examined .