Çağdaş Türk resminde örgütlü sanat hareketlerinin Türk toplumunda sanat alt kültürünün oluşmasına etkisi
The influence of the organizational art movements in contemporary turkish art on the emerge of art subculture in Turkish society
- Tez No: 219169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Farklı felsefi ve kuramsal varsayımlardan beslenen ve çok fazla tanıma sahip olan kültür olgusunun genel anlamıyla bir tanımını yapmamız gerekirse insanoğlunun yaşadığı toplum içinde kazandığı bilgi, sanat, ahlak, gelenek ve benzeri diğer yetenek ve alışkanlıkları kapsayan bir varlık alanıdır denilebilir. Kültür bir değerler sistemidir ve bir toplumun genel kültürü, üst bir sistem olarak çok sayıda alt kültür ve alt sistemlerden oluşur. Ayrıca bu alt kültürlerin içinde yaşadığı kültür kalıbından bir ya da daha fazla noktada farklılaşmış olması gerekir.Kültür değişmesi ise bir toplumun mevcut nizamının başka bir şekle dönüşmesi olarak kabul edilebilir. Bu değişime toplumun ayak uydurması, gerekli ortamın yaratılması ile mümkündür. Bu değişim, ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu'nda 17. yüzyıldan başlayıp günümüze gelen Batılılaşma ve Batılı dünya görüşlerinin egemenliği altında kalan kültür ve sanat anlayışları ile karşımıza çıkmıştır. Günümüzde ise bütün dünyada gelişen karşılıklı kültür hareketleri, çağdaş evrensel bir kültür anlayışı, akılcı, bilimsel, hukuksal, laik ve özgürlükçü düşünce sistemlerini doğurmuştur. Yaşanan bu değişimlere toplumun ayak uydurması ise gerekli ortamın yaratılması ile mümkün olabilir.Örgüt; belli bir grubun ortak amaçlar doğrultusunda hareket etmesi ve açık usulleri bulunan ilişkiler bütünüdür, şeklinde özetlenebilir. Türk sanatında da sıkça gördüğümüz örgütsel davranış biçimleri sanatçıları ortak amaçlar etrafında toplayarak benzer şekilde davranıp düşünmelerine yol açmaktadır.Bu bağlamda Türk sanatında özellikle Osmanlı döneminden günümüze kadar karşımıza çıkan örgütlü sanat hareketleri, toplumda belli bir sanat alt kültürünün oluşmasında ve toplumun içinde bulunduğu dönemin kültürel değişimlerini kabullenmesinde kesin bir yargı olmamakla beraber önemli katkılar sağlamışlardır.
Özet (Çeviri)
We can define, in a general sense, the phenomenon of culture which is fed by different philosophical and hypothetical assumptions and which has many definitions, as an existence area that comprehends information, art, morality, tradition and such talents and habits gained by the people within the society they live in. Culture is a value system and overall culture of a society, as a upper-system, is consisted of many sub-cultures and sub-systems. It is necessary that these sub-cultures differ from the form of the culture in which they are existing at one or more aspects.Cultural change may be referred to as current order of society?s acquiring a new form. If it is desired that the society keeps up with this change, it is necessary to create proper environment. This change confronted us by Westernization that for the first time began in Ottoman Empire and has been continuing since 17th century and by culture and art approaches that have been under the dominance of Western world view. However, today mutual culture movements developing all around the world gave birth to a contemporary and universal culture approach, rationalist, scientific, legal, secular and liberal thinking systems. To make the society keep up with these changes, it is necessary to create proper environment.An organization can be defined as a whole of relations with open procedures where a certain group acts in accordance with common goals. Organizational behaviour patterns which we frequently encounter within the Turkish art too, gather the artists around common goals and cause them act and think in a similar way.In this context, although there is not an exactly certain judgement about this, organized art movements of Turkish art, particulary since Ottoman era, have been contributing to form a certain art sub-culture and to make the society accept the cultural changes of their present time period.