Akçaabat bölgesinde agroforestry potansiyelinin belirlenmesi
  1. Tez No: 21917
  2. Yazar: İBRAHİM TURNA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Akçaabat Bölgesinde Agroforestry Potansiyelinin Belirlenmesi adlı bu araştırmada bölge ormancılığında önemli bir problemi oluşturan“ sosyal baskı ”kavramının araştırılması ve bu sorunların çözümünde Agroforestry ' nin rolü üzerinde durulmuştur. Bu amaçla Akçaabat bölgesinde, orman-köy ilişkilerine bağlı kalına rak 3 grupta, 15 adet köy seçilmiştir. 6831 Sayılı Orman Kanununun 31. maddesi kapsamına giren beş köy, 32. madde kapsamına giren beş köy ve bu kapsamlar dışında kalan ( orman dışı ) köylerden de beş adet köy seçilmiştir. Her köyde 16 işletme ( hane ) sahibi ile görüşme yapılarak anket düzenlenmiştir. Anket esnasında“ sosyal baskının ”otlatmadan mı, gelir yetersiz liğinden mi, orman ürünlerinden mi ( yakacak, yapacak ) kaynaklandığı araştırılmıştır. Arazi kullanma durumu., orman-halk ilişkileri ve halkın ormancılıktan beklentileri incelenmiştir. Bölge ormanlarında söz konusu olan sosyal baskının, mülkiyet sorunu, hayvancılıkta yem sorunu ve orman yakacak ve yapacak gereksinim leri sorunu yanında orman halk ilişkilerinin bozuk olmasından kaynaklan dığı anlaşılmaktadır. Arazi kullanımında tamamen bilgisiz olan halk deneme-yanılma yoluyla gelir seviyesini artırmak istemektedir. Yakacak odun ve hayvancılık bölge halkı için çok önemli konulardır. Bu konular üzerinde durulacak, yakacak odun üretimini yaygınlaştırmak ve artırmak için hızlı gelişen türler ağırlıklı olmak üzere, halka fidan temin edilerek, bu ihtiyaç giderilmelidir. Aynı zamanda planlı korunga vb. ekimi ile ot üretimini teşvik sayesinde baskılar önlenmeli dir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research which is about the determination of agroforestry potential in Akçaabat region, social effects which constitutes the main problem of the region forestry, has been studied and in the solution part of the problem, the role of agroforestry has been emphasi zed. In order to solve -this problem, in Akçaabat region regarding to forest-villages relation, 15 villages in 3 groups have been selected. The first five of them have been chosen in accordance with the item 31, the second five with the item 32 of the Forest Act 6831, and the third five that are inclusive out of forest In every village the questionnaire has been given to 16 landlords. During the questionnaires, it has been investigated which one is effective on social stress; pasturing, insufficient revenue or forest products ( fuelwood, wood ). The land use conditions, forest-vil lages relations and expecting from forestry have also been studied. It has been recorded that this social stress resulted from land survey problem, grain problem in stock breeding and fuelwood-wood needs and the bad forest- villages relation. The community that are completly un informed, want to increase the standart of revenue by experiment -mistake at the land use. Wood for heating and grass for stock breeding are very important issues for the community of the district. These needs should be satisfied by increasing the production of wood, especially stand of coppies for heating purposes. To be able to solve the production problem seedling specifically fast growing species should be made available to the community. At the same time, the stresses on the community of forestry should be avoided through planning the Onobrychis grass cultivation. VII