Kürtün (Gümüşhane)-Örümcek ormanlarının florası ve saf meşcere tiplerinin floristik kompozisyonu
  1. Tez No: 21916
  2. Yazar: MAHİR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM ANSİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÖZET Karadeniz ardı geçiş zonunda bulunan çalışma alanı bitki coğrafyası açısından Holarktik bölgenin Euro-Siberian flora alanının Kolşik kesiminde kalmaktadır. Bu araştırmada örümcek Ormanlarının mevcut bitki taksonları ve saf meşçere tiplerinin bonitet ve kapalılığa göre florist ik bileşimleri saptanarak saf Ladin, Sarıcam ve Kayın meşçerelerinin fito-sosyolojik yönden değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma alanında 614 adet bitki taksonu tespit edilmiştir. Engler ve Davis yöntemine göre sistematik di zileri yapılan bu taksonlardan floristik bölgeleri tesbit edilebilenlerin % 76,2 'si Euro-Siberian, %17,7'si îrano- Turanian. %2,5'i Mediterranean flora kökenli olup. %3,6 oranında da kozmopolit taksonlar mevcuttur. Ayrıca çalışma alanı %12.6 oranında da endemik bitki taksonu kapsamaktadır. Bölgede saptanan bitki taksonlarınm 9'u araştırma alanı ve Doğu Karadeniz Yöresi için 2 'si ise Türkiye florası için yeni olan türlerdir. Saf Ladin. Sarıçam ve Kayın meşçere 1 erinde; floristik bileşim, taksonların bulunma sayıları ve örtme değerleri bonitet sınıflarına ve kapalılık derecelerine göre değişmektedir. Saf Ladin meşçere 1 eri flora yönünden önemli sayılabilecek oranda değişik bitki taksonu içermektedir. Bu meşçere lerde örtme değeri ve bulunma sayılarına göre en fazla bulunan taksonlar başlıca Rhododendron ponticum L., Galium rotundifolium L., Oxalis acetosella L., Vaccinium arctostaphylos L., Isothecium myurum (Brid.) Brid., Viola Sieheana Becker, Veronica officinalis L., Fragaria vesca L. ve Politrichum commune L. dir. Saf Sarıçam meşçerelerinin önemli taksonları ise Vaccinium myrtillus L.. Agrostis tenuis Sibth., Nardus stricta L., Rhododendron luteum Sweet, Fragaria vesca L., Viola sieheana Becker ve Daphne pontica L. 'dir.Saf Doğu Kayını mescerel erinde ise Ladin ve Sarıçam mesçerel erine göre daha az sayıda bitki taksonu bulunmaktadır. Bu mesçerelerde en fazla bulunan taksonlar Rhododendron ponticum L., Festuca drymeja Mertens & Koch, Rubus platyphyllos C. Koch, Picea orientalis (L.) Link.. Vaccinium arctostaphylos L. ve Isothecium myurum (Brid.) Brid. 'dir. Ayrıca örümcek Bölgesi saf ormanlarının (Ladin, Sarıcam ve Kayın) vejetasyonu Braun-Blanquet yöntemine göre araştırılmış ve alanın vejetasyonu dominant-konstant ve karakteristik türlere^ göre sınıflandırılmıştır. Belirlenen. birlikler; Picea orientalis birliği, Pinus sylvestris-Vaccinium myrtil lus birliği ve Fagus orientalis birliğidir. Picea orientalis bitki birliğinin ayırdedici türü Picea orientalis (L.) Link ve muhtemel karakter türleri ise Veronica officinalis L,, Oxalis acetosella L." Cyclamen coum Mili. var. coum ve Abies nordmanniana subsp. nordmanniana' dır. Pinus sylvestris-Vaccinium myrtil lus bitki birliğinin ayırdedici türleri Pinus sylvestris L.ve Vaccinium myrtil lus L. 'dir. Birliğin muhtemel karakter türleri ise Agrostis tenuis Sibth. ve Daphne pontica L.dir. Fagus orientalis bitki birliğinin ayırdedici türü Fagus orientalis Lipsky ve muhtemel karakter türleri ise Picea orientalis (L.) Link ve Rubus platyphyllos C. Koch. dur. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY The örümcek Forest is found in the back side of thi Black Sea Region and this area is taken place in the Col-chic province of the Euro-Siberian area of the Holarktic region. In this study, the plant taxa and the f loristic compositions of the pure Oriental Spruce (Picea oriental is (L.) Link), Scotch Pine (Pinus sylvestris L.) and Oriental Beech (Fagus oriental is Lipsky) Stand types were determined. In addition, these stands were researched with respect to phyto-sociological aspect. 614 plant taxa were determined in the area under re search. These taxa were listed sistematical ly according to Engler's and Davis's methods. Of all these taxa 277 taxa known as plant-geography region could be considered as follows: Flora Region Percentage Euro-Siberian 76,2 % Irano-Turanian 17,7 % Mediterranean 2,5 % Cosmopolitan 3,6 % 77 taxa of the 614 taxa are endemic and this is about 12,5 % in the same evaluation. Nine species of the plants collected in this area are new record for Eastern Blacksea Region. Two of them can be regarded as a new records for the flora of Turkey. Floristic composition, repetition numbers of taxa and covering degrees for every pure stand have differed from each others, according to site class and the degree of crown density.The pure Oriental Spruce stands contain many taxa. The taxa the covering degrees and repetition numbers of which are higher than the other species are Rhododendron ponticum L., Galium rotundifolium L., Oxalis acetosella L., Vaccinium arctostaphylos L., Isothecium myurum (Brid.) Brid., Viola sieheana Becker. Veronica officinalis L., Fragaria vesca L. and Pol itri chum commune L. The main species of the pure Scotch Pine stands are Vaccinium myrtillus L., Agrostis tenuis Sibth., Nardus stricta L., Rhododendron luteum Sweet, Fragaria vesca L., Viola sieheana Becker and Daphne pontica L. The pure Oriental Beech stand have less taxa than those of the pure Oriental Spruce and Scoch Pine stands. Some of them are Rhododendron ponticum L., Festuca drymeja Mertens & Koch, Rubus platyphyllos C. Koch, Picea orientalis (L.) Link., Vaccinium arctostaphylos L. and Isothecium myurum (Brid.) Brid. In addition to this, the > pure stand types of örümcek Forests- was investigated according to Braun-Blanquet metod and the plant associations were classified by taking the dominant-costant and characteristic species into consideration. These plant associations are Picea oriental- is, Pinus sylvestris-Vaccinium myrtillus and Fagus orien talis. The differantial species of Picea orientalis plant association is Picea orientalis (L.) Link and the probable characteristic species are Veronica officinalis L, Oxalis acetosella L., Cyclamen coumMill. var. coum and Abies nordmanniana (Stev.) Spach subsp. nordmanniana. The differantial species of Pinus sylvestris-Vaccinium myrtillus plant association are Pinus sylvestris L. and Vaccinium myrtillus L. and the probable characteristic species are Agrostis tenuis Sibth. and Daphne pontica L.,. The differantial species of Fagus orientalis plant association is Fagus orientalis Lipsky and the probable characteristic species are Picea orientalis (L.) Link., and Rubus platyphyllos C. Koch. XI