Konya Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen yağlıbayat eserleri
The yağlibayat works exhibited in Konya Archeology Museum
- Tez No: 219174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTEKİN DOKSANALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Konya Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Yağlıbayat Eserleri, 1984 yılında Savatra Antik Kenti'nin bir bölümü üzerine kurulmuş olan Yağlıbayat köyünde yapılan bir kurtarma kazısı sonucunda ortaya çıkartılmıştır.Yağlıbayat, Savatra Antik Kenti'nin bir bölümü üzerine kurulmuştur. Yağlıbayat köyü, Konya-Aksaray karayolunun 58. km.den 12 km. daha içeridedir. Ulaşım, asfalt bir yolla sağlanmaktadır. Antik kaynaklara baktığımızda ise Strabon, Savatra ya da Soatra için, Garsaura (Aksaray) yakınında bir kasaba olduğunu, burada dünyanın en derin kuyularının bulunduğunu ve suyun bu kuyulardan çekildiğini söyler. Sulanmadığı halde, ülkede müthiş bir koyun yetiştiriciliğinin yapıldığını ve derin kuyulardan elde edilen suyun da burada parayla satıldığını belirtmektedir.Ramsay, Strabon'un yer tarifine dayanarak, Eskil'in dört saat güney-batısındaki ören yerini işaret etmektedir. Ayrıca, Savatra Lykaonia Birliği'ne bağlı olduğunu gösteren sikkeler de bastırmıştır.Savatra'nın, antik tarihi coğrafya bilgisinden sonra burada ortaya çıkartılan buluntulara bakmak yerinde olur.Yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan ve benim de çalışmama konu olan heykeltıraşlık eserlerinden bazıları olan Asklepios, Aphrodite, Herakles, Satyr betimli masa ayağı gibi tanımlı eserler yanında bazı heykellere ait olan parçalar da bulunmaktadır. Bu eserlerinin boyutları insan boyutlarından küçüktür ve daha çok biblo olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.Eserler, hali hazırdaki durumu, tasviri ve analoji kritiği olmak üzere üç başlık altında incelenmiştir. Yapılan tahlil sonucunda Aphrodite ve Herakles heykelcileri ile bir kadın heykelciğine ait olan baş ve masa ayağı parçası buluntularının orijinal tiplerinin Hellenistik Dönem; Asklepios heykelciği ile bir erkeğe ait olan ayak kısmı parçasının orijinal tiplerinin ise Klasik Dönem özellikleri taşıdığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Yağlıbayat Works exhibited in Konya Archeology Museum were discovered on a rescue excavation in 1984 in Yağlıbayat village which was located on a part of the ancient city Savatra.Yağlıbayat was located on a part of the ancient city Savatra. It is stated on 12th kilometres of Konya-Aksaray railway. The transportation is obtained through an aspalt-paved road. When we look up the ancient sources Strabon, Savatra or Soatra is said to be a county town around Garsaura (Aksaray) where there are the deepest wellholes of the world and the water is pumped from these wellholes. It is stated that there is a fabulous sheep farming in the country although it is not watered and the water pumped from the deep wellholes was sold there.Ramsay indicates, according to the location instructions of Strabon, the area located on for hours southwest of Eskil. Furthermore, he minted coins indicating that it dependent on Savatra Lykaonia Union.After the ancient, historical and geographical information of Savatra it will be useful to look up the ruins which are discovered there.Among the works which are dicovered in excavation and also the subject of my study, there are the scrulptures of Asklepios, Aphrodite, Herakles and Satry which are in the shape of a table bracket. Also, there are the pieces of any other scrulptures. The size of these works is smaller than the human size and they are designed to be used generally as statuettes.The works are examined according to their present situation, depiction and analogy criticism. Through the results of analysis, we understand that the scrulptures of Aphrodite and Herakles and the original types of the ruins of a head belong to a woman scrulpture and a piece of table bracket have the characteristics of the Hellenistic Age. Besides, the original types of a piece of the foot belong to a man have the characteristics of the Classical Age.