Konya ili dış ticaret yapısının analizi (1996 ? 2005 dönemi)
Analyse of the foreign trade structure of Konya city (Period of 1996 ? 2005)
  1. Tez No: 219175
  2. Yazar: MURAT BİREKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Türkiye'de 24 Ocak 1980 yılında ?İhracata Dayalı Sanayileşme Stratejisi?ne geçilmesi ile birlikte dışa açık piyasa ekonomisi benimsenmiş ve bu durum yıllar itibariyle toplam dış ticaret hacminde genel olarak artışların yaşanmasına neden olmuştur.1999 yılında meydana gelen deprem felaketi ve Şubat 2001 finansal krizi ise, dış ticaretin gelişimini olumsuz yönde etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.Sektörel ve bölgesel bağımlılık olgularının önem arzettiği dış ticaret de, bu bağımlılık oranlarının minimum seviyeye indirilmesi, ülke ve Konya ili dış ticaretinin belirli sektörlerde ya da ülke gruplarında yaşanabilecek olası bir krizi en az zararla atlatabilmesini sağlama konusunda yardımcı olacaktır.Buna göre, özellikle sektörel anlamda, dışa bağımlı olduğumuz sektörlerde hammadde temininin iç kaynaklardan sağlanması yönünde çalışmaların yapılması ve politikaların bu yönde şekillenmesinin gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.Ülke dış ticaretinde genel olarak artan ihracat değerleri ile birlikte özellikle 2000'li yıllarda yüksek oranlı ithalat artışlarının yaşanması, bu dönemde dış ticaret açığında sürekli artışlara neden olmuştur.Konya ilinde ise, 2001 yılı dışında, 30 milyon dolar değerinin altına düşmeyen dış açık değerinin, 2005 yılında 4.79 milyon dolar ile en küçük seviyesine ulaşması, olumlu bir gelişme olarak dikkat çekmektedir.Ayrıca, ihracat da ?ürün? üretenler sınıfından ?değer? üretenler sınıfına geçilebilmesi, ihracatçı firmaların desteklenmesi, ucuz girdi temini ve sektörel rekabet gücünün artırılması sonucu ihracat değerlerinde yaşanması muhtemel yüksek oranlı artışların, cari işlemler açığı içinde önemli payı olan dış ticaret açığını kabul edilebilir seviyelere getirebileceği gerçeğini göz ardı etmememiz gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Through the accession of Turkey to ?Industrial Strategy on Exporting Policy? in 24 January 1980, embraced the policy of open foreign market economy and this policy has caused generally increases in total foreign trade capacity. The earthquake calamity happened in 1999 and financial crises in February 2001 come into agenda effecting the development of foreign trade as negative factors.Foreign trade which plays an important role in sectoral and regional dependence facts, decreasing dependence facts into a minimum limit will help to overcome on a potential crisis with minimum loss in the foreign trade of the country and the city of Konya in certain sectors or in groups of the country. According to this, especially in sectoral meaning, in sectors which we are dependent on foreign, working towards obtaining the supplying row materials from internal sources and necessity of forming policies through this way once again comes into reality.Generally in the foreign trade of the country, with export values especially 2000s occurring high rate import increases, in this period it has caused always increase in foreign trade gap. In the city of Konya, apart from the year of 2001, foreign trade rate which never went back under 30 million dollars, reaching in 2005 at the most low level as 4.79 million dollars which appears that there is a positive development. In addition to that, to be able to pass from a class that is a producer of ?product? to a class that is a producer of ?value? in exportation, sponsoring export firms, supplying cheap input and with the result of increasing sectoral competition strength, we should not put aside the likely happen high rate increase in export rates, the reality that might bring into an acceptable level the foreign trade gap which has a considerable portion in current transaction gap.