Hacılar antik yerleşkesinde bulunan seramik kaplar üzerindeki bezemelerin plastik açıdan incelenerek artistik yüzey değerlendirmesinde bireysel etkileri
Studying ornaments on ceramic pots from the point of plastic arts in the artique campus of Hacılar and individual effects on artistique surface evalution
- Tez No: 219188
- Danışmanlar: DOÇ. MEZAHİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında amaç; Neolitik Dönem'in ikinci ve son evresi olan Geç Neolitik Çağ'ın Anadolu'da en iyi temsil edildiği merkezlerin başında gelen ?Hacılar? antik yerleşkesindeki seramikler üzerinde bulunan form-bezeme ilişkisini araştırmak ve yapılan bu araştırmaları kaynaklar ışığında yazılı bir şekilde sunmaktır. Hacılar yerleşkesinde bulunan seramiklerin üzerindeki bezemeler, günümüzün estetik kaygıları güdülerek çalışmamızın uygulama aşamasında seramik formlar üzerindeki betimlemelerde kullanılmıştır.Hacılar antik yerleşkesini aydınlatabilmek için yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonuçlarından faydalanarak, kronolojik sıra ile dönemin genel özellikleri, yerleşim bölgeleri ve seramiklerdeki form-bezeme gelişimi/değişimi incelenmiştir.Bu incelemelerle elde edilen sonuçlar seramik uygulamalarda, belirlenen bir konu akışıyla kullanılmıştır/sunulmuştur.Anahtar Kelimeler; Anadolu, Seramik, Neolitik Çağ, Erken Kalkolitik Çağ, Burdur-Hacılar, Göller Bölgesi.
Özet (Çeviri)
The aim in this study of thesis; investigating the relation between form and ornamentation and presenting these investigations by denoting sources in the Antique Campus of ?Hacılar? where the Latest Neolithic Era, which was the second and the last period of Neolithic Era, has been represented best in Anatolia. The ornaments on ceramics in the Campus of Hacılar were used in the descriptions on ceramic forms through the individual improvement period in the aim of esthetics.The general features of this era, settlement areas, development and change of form and ornamentation on ceramics are examined chronologically by using the results of excavation studies to explain the Antique Campus of Hacılar. The results which were obtained in these researches are used and presented in a determined subject order at ceramic applicationsKey Words : Anatolia, Ceramics, Neolithic Era, Early Chalcolithic Era, Burdur, Hacılar, The Lake Region