Geçmişten günümüze Yahudi mezheplerinin mesih anlayışı ve mesihi hareketler
The understanding of messianism and the movement among Jewish sectes from past to present
- Tez No: 219187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yahudilikte mesih inancı önemli bir yer tutmaktadır. Gerek M.Ö. 586 Babilsürgünü gerekse M.S. 70'te Romalıların Kudüs'ü işgal edip kutsal mabedi yıkmalarıonları mesihi inanışa biraz daha sürüklemiştir. Hep bir gün Davud soyundan birisiningelip onları bu acıdan kurtaracağı kutsal topraklara götüreceği ümidiyleyaşamışlardır.Yahudiler Mesih geldiğinde Tanrı krallığını kuracağını ve Süleymanmabedini yapacağına inanmaktadır.Mesih inancı mezhepler arasında farklılık gösterir. Örneğin Reconstrutionism,Reformistler bir insan olarak mesihi reddetmiş ve bu kavramı dua kitaplarındançıkarmışlardır. Ortodokslar mesihe inanır ve beklemeye devam ederler. Conservativeise kurtarıcı inancını mesihi bir dönemle ifade eder.İşte büyük bir çoğunluğun kurtarıcı beklemesi birçok sahte mesihin ortayaçıkmasına sebep olmuştur. Bunların en önemlisi Sabatay Sevi'dir.
Özet (Çeviri)
The Messianism is take an important place in Jewishness. Both the BabelBanishment (B.C. 586) and the Occupation Of The Jarusalem by the Romans (A.D.70) confirm this believing. They believe that someone come from David?s descentand save them from all the suffering and take along them to holy land.The jews believe that when the messiah come, he constitute a God Kingdomand built the Süleyman temple.The Messihanism is differ in interdenominational. For example inReconstrutionism, the reformers reject the messiah as of person and eject thisconcept from the prayer books.The orthodox believes messiah and they stil waiting him. The Conservative arerepresent the messihanism with a messiah period.As a result because of the many majorities waiting the messiah, there wasmany apocrypha messiahs appear. The one of the most important of them name isSabatay Sevi.