Bazı 3-alkil(aril)-4-arilidenamino-4,5-dihidro-1,2,4-triazol-5-on bileşiklerinin sentezi
  1. Tez No: 21924
  2. Yazar: AYŞE AYTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 3-alkil(aril)-4-amino-4,5-dihidro-l, 2,4-triazol-5- on,ların piridin-4-karboksialdehid, piridin-3-karboksialdehid ve piridin-2-karboksialdehid ile reaksiyonları incelenmiş olup, dokuz yeni 3-alkil (aril )-4-arilidenamino-4, 5-dihidro-l, 2, 4-triazol-5-on bj - leşiği sentez edilmiştir. Böylece bu tipten arilidenamino bileşikle rinin sentezi için bir genel metod oluşturulmuştur. Çalışmada elde edilen yeni bileşikleri identifie etmek için, mikroanaliz yöntemi ile İR ve H NMR gibi spektroskopik metodlar kul lanılmıştır. Bundan başka, bu yeni bileşiklerin asidik ve nötral çö zücülerde alman H NMR spektrumlarmdaki farklılıklar da yorum lanmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the reactions of 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihy- dro-l,2,4-triazol-5-ones with pyridine-4-carboxyaldehyde, pyridine-3- carboxyaldehyde and pyridine-2-carboxyaldehyde were investigated, and nine new 3-alkyl (aryl )-4-arylidenamino-4, 5-dihydro-l, 2, 4-triazol-5- ones were synthesized. So, a general method was established for the synthesis of this type arylidenamino compounds. In order to identify the new compounds obtained in the study, combustion analyses and spectroscopic methods such as IR, H NMR were used. Moreover, the H NMR spectra of the new compounds were run in acidic and neutral solvents and the observed differences were inter preted. Ill