İçten yanmalı motorlarda alternatif yakıtların kullanımı
Research and development studies on alternative fuels for internal combustion engines
  1. Tez No: 21925
  2. Yazar: HAMİT RAHİMZADEH MAKOİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÎCTEN YANMALI MOTORLARDA ALTERNATİF YAKITLARIN KULLANIMI ÜZERİNE YAPILAN ÇALIŞMALAR (Yüksek Lisans Tezi) Hamid Rahimzadeh MAKOÎ GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (NİSAN 1992) ÖZ Bu çalışmanın birinci kısmında, mevcut içten yanmalı motorlarda yakıt, karışım teşkili ve yanma ile motor karakteristikleri incelendi. Daha sonra, aynı motorlarda alternatif yakıtlar üzerinde yapılan araştırmalar değerlendirildi ve karşılaşılan problemler ve çözümleri araş tırıldı. Son kısımda ise, daha önce benzin ve doğal gazla denenen bir benzin motoru LPG ile çalıştırılarak elde edi len sonuçlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
RESEARCH AND DEVELOPMENT STUDIES ON ALTERNATIVE FUELS FOR INTERNAL COMBUSTION ENGINES (M.Sc. Thesis) Hamid Rahimzadeh MAKOÎ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (APRIL 1992) ABSTRACT In this study, fuels, mixing formation, performance characteristics for internal combustion engines are searched. Then, the searches on alternative fuels for the same engines are investigated and the raising problems and their solving methods are datermined. Finally, a sparkig- nition engine that has been previousey tested for both fuels natural gas and gasoline is tested for LPG and the results are compared. II