Basel II kriterlerinin KOBİ'lerin finansmanına etkileri ve tekstil sektöründe bir uygulama
Effects of basel II criterias to sme's finance and an application on textile sector
  1. Tez No: 219255
  2. Yazar: ALPER YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ACAR BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ülkemizdeki işletmelerin büyük çoğunluğu KOBİ'lerden oluşmaktadır. Kuruluş aşamasından itibaren KOBİ'ler çeşitli finansal sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışma ile Basel II kriterlerinin KOBİ'lerin finansmanı üzerine ne tür etkileri olacağının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda tekstil sektöründe bir anket araştırması yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.KOBİ'lerin finansal sorunlarının başında özkaynak yetersizliği, kredi temininde ve sermaye piyasasından fon temin etmede karşılaşılan sorunlar gelmektedir. KOBİ'ler finansal sorunları leasing, factoring, forfaiting, franchising ve risk sermayesi gibi alternatif finansman yöntemleriyle çözebilirler. Ancak KOBİ'ler bu yöntemlerden yeterli ölçüde faydalanamamaktadır.Basel II kriterleri KOBİ'lerin kredilendirilme sürecine önemli etkiler yapacaktır. Basel II kriterlerine kısa sürede uyum sağlayan KOBİ'ler rakiplerine göre daha düşük maliyetle kredi alacak, firmalarının sermaye yapılarını güçlendirme fırsatı ortaya çıkacak, daha objektif değerlendirilecek ve kayıtdışı önlenerek, artan şeffaflıkla birlikte adil rekabet ortamı sağlanmış olacaktır.KOBİ'lerin Basel II hakkındaki bilgi düzeyi arttıkça kurumsal yapının oluşturulması kolaylaşacaktır. Ayrıca derecelendirme notlarının kullanılmasına, riske dayalı fiyatlama yapılmasına ve teminatlandırma yapısındaki değişikliklere daha rahat uyum sağlayacaklardır.Basel II kriterlerine geçişte KOBİ'ler çeşitli avantaj ve dezavantajlara maruz kalacaklardır. Karşılaşılacak sorunları en aza indirebilmek için, Basel II uygulamalarına kademeli olarak geçilmeli, AB ülkelerinde bu konuda yaşanan tecrübeler değerlendirilmeli, devlet, özel sektör ve bankalar işbirliği içinde çalışmalıdır.
Özet (Çeviri)
Most of the enterprises in our country consist of SME?s. Dating from the organization phase, the SME?s come up against various financial hurdles. With this study it is aimed to determine what kind of affects Basel II criteria have on the financing of the SME. At the direction of this aim a questionnaire was made in the textile sector and the results were evaluated.At the helm of the financial hurdles of SME?s there comes equity disability and problems they are confronted by obtaining credit and obtaining funds from capital market. SME?s may solve their financial hurdles with methods like leasing, factoring, forfeiting, franchising and venture capital. However SME?s can not benefit enough from these methods.Basel II criteria will make important affects on the SME?s credit facility process. SME?s according with Basel II criteria will be able to receive credit with lower costs than their competitors, they will obtain the chance to enforce the capital structure of their company, they will bi appraised more objective and shadow economy will be avoided, and fair competition environments will be ensured.While the knowledge level of the SME?s about the Basel II rises, the constitution of corporate structures will get easier. Additionally, they will accord with the usage of rating notes, make pricing based on risks and the changes in the structure of assurance.THE SME?s will be exposed to various advantages and disadvantages while changing over to the Basel II criteria. To minimize the problems which will come up, it should be gone over to Basel II applications in stages, the experiences of EU countries in these topics should be appraised, and it should be cooperated with government, private sector and banks.