'Basel II'nin KOBİ'lerin finansal yapıları üzerindeki muhtemel etkileri'
'Basel II's prospective effects on SME's financial structures.
  1. Tez No: 211878
  2. Yazar: DENİZ ZAFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Günümüzdeki küreselleşme ve hızlı ekonomik gelişmeler, is dünyasının karsıkarsıya kaldığı riskleri büyük oranda artırmıştır. Söz konusu risklerin yarattığıbelirsizliklilerin azaltılması için ulusal olduğu kadar uluslararası kuruluşlarcageliştirilecek kimi düzenlenmelere büyük oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni BaselSermaye Uzlaşısı (Basel II), ana amacı bankacılık sektöründe küresel istikrarısağlamak olan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) bünyesinde oluşturulan ve BaselBankacılık Denetim Komitesi (BCBS) tarafından yayımlanan standartlar bütünüdür.Basel II Standartları ile asıl amaçlanan, bankacılık sektöründe istikrar sağlamakolmakla birlikte, standartların, bankaların kredi müşterilerini oluşturan reel sektörüde yakından etkilemesi kaçınılmazdır. Basel II Standartlarından en çok, finansal veyönetsel yapılarındaki yetersizlikler nedeni ile Küçük Ve Orta Büyüklüktekiişletmelerin (KOBİ) etkilenmesi beklenmektedir.Çalışmamızda ilk olarak Basel Kriterleri'nin doğuş nedeni olan risk kavramıele alınmış, daha sonra Basel II kriterlerinin ortaya çıkış süreci, amacı ve temeldayanakları incelenmiş ve son olarak da, Basel II ile birlikte önem kazananderecelendirme kavramı ile birlikte, yeni uzlaşının KOBİ'lere olası etkileri hemteorik olarak hem de KOBİ'ler üzerinde yapılan bir anket çalışması iledeğerlendirilmiştir. Sonuç olarak Basel II Kriterleri'nin KOBİ'lerin mali ve yönetselyapılarına etkileri, KOBİ'ler için avantajlar, dezavantajlar ve KOBİ'lerin almalarıgereken önlemler çerçevesinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization and fast economic developments have tremendously increasedthe risks that the business world has to face today. There is an urgent need for newarrangements by national and international actors in order to reduce vaguenesscreated by these risks. New Basel II capital framework has been constructed by theBank for International Settlements, the aim of which is to maintain the globalstability at banking industry, and is the bunch of standards which have been set byBasel Committee on Banking Supervision. Having said the main aim of Basel IIstandards is to maintain stability at the banking sector, it is inevitable that standardswill affect real sector which constitutes the credit customers of the banks. It has beenforecast that SMEs will be affected by the Basel II Standards due to inefficienciesinherent in their financial and administrative structures.At our work, the concept of risk has been evaluated as the reason d?etre of theBasel criteria, then the process of coming into being of the Basel II criteria and itsaim and its basic tenets have been scrutinized, and finally with the concept ofrating/scoring which gained importance through Basel II, the effect of this newconvention on SMEs have been explored both theoretically and through a publicinquiry on SMEs. Consequently, the influence of Basel II criteria on SMEs? financialand administrative structures have been presented in the framework of advantagesand disadvantages for SMEs and the precautions that SMEs should take.