Türk idari yargı sisteminde maddi ve manevi tazminat
Pecuniary and non-pecuniary award on Turkish administrative judgment
  1. Tez No: 219265
  2. Yazar: AHMET AKKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sorumluluk hukukunun esas amacı gerçekleşen zararı gidermek yani tazmin etmektir. Türk pozitif hukukunda anayasal ve yasal düzenlemelerle kamu gücünün sebep olduğu zarardan sorumlu tutulması ilkesi getirilmekle birlikte bu sorumluluğun sebepleri, koşulları, sorumluluğu azaltan ya da kaldıran nedenler gibi sorumluluğun esasına ilişkin konulardaki boşluğun giderilmesi görevi söz konusu alanın kendine özgü niteliğini göz önüne alarak yargı organlarına bırakılmıştır. Danıştay içtihatlarında ortaya konan ve öğreti tarafından da benimsenip sistematik hale getirilen sorumluluk şartlarından en önemlisi sorumluluğun kurucu unsuru olarak kabul edilen zarar kavramıdır. Zarar, ilk bakışta çok belirgin ve kolay saptanabilecek bir durum gibi görünmekte ise de, tayin ve tespit edilmeye çalışıldığında çok yönlü bir kavram olduğu anlaşılmaktadır. Gerçektende zarar, hukuki olarak nasıl tanımlanabilir? Hangi zararlar tazmini gereken zarar kapsamındadır? Aynı eylem veya işlem nedeniyle kimler zarara uğramıştır? Geleceğe dönük gerçek zararların tespitinde hangi hesaplama yöntemi en sağlıklı sonucu verir? Çalışmamızda, bu soruların yanıtları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fundemental principle of the liability law is to eliminate incurred damage in other words it is compensation for damage. In the Turkish Positive Law there is a principle of“to be hold liable for damage”caused by power of public according to the constitutional and legal regulations, nevertheless task to remedy the loopholes in the subjects forming the principles of the lability such as reasons, conditions, decreasing or abolishing the liability are assigned to judicial bodies by taking attributes of the said subject into consideration. The most important part of the liability conditions, which had become a systmatic by adoption of the doctrine and set out by the judicial opinions of the State Council is damage concept which was deemed as founding compenent of the liability. Although the damage is foreseen as a condition that can be determined clearly and easily it can be understood that damage is a well-rounded concept when we try to name and designate its attributes. How damage can be defined legally in fact? Which damages should be compensated? Who had been inccured loss due to same action or transaction? Which calculation method gives the most reliable result in determination of real losses in the future? In our paper we will try to designate answers to those questions.