Türk Medenî Hukukunda evlenmenin butlanı
Nullity of marriage in Turkish Civil Code
  1. Tez No: 219264
  2. Yazar: SİNAN SAMİ AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
?Türk Medenî Hukukunda Evlenmenin Butlanı? isimli bu çalışma, toplumun temeli olarak nitelendirilen aile kurumunun sağlıklı olarak kurulabilmesi için hukuken gerekli olan kıstaslar ile bu kıstaslardan yoksun bulunan evlenme işleminin akıbetinin hukuki niteliğini ve sonuçlarını incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışma üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümde hukuki işlemlerdeki geçersizlik kavramı, geçersizliğin türleri ve geçersizliğe yol açan sebepler genel hatlarıyla incelenmiş, aile hukukuna özgü bir hukuki işlem olan ?evlenme?nin geçersizlik türleri ve hükümleri üzerinde ise ayrıca durulmuştur. Bununla birlikte hukukun, aile hukuku dışındaki alanlarını ilgilendiren işlemlerindeki geçersizlikler ile evlenme işleminin geçersizliği karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, bu geçersizlik halleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hüküm ve sonuçları açısından irdelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde evlenmenin geçersizliğine yol açan sebeplere, geçersizlik türüne göre ayrı ayrı ve karşılaştırmalı olarak yer verilmiş, ayrıca hukuk düzeninin geçerli bir evlilik için aradığı şart ve kıstaslar da genel olarak açıklanmıştır.Çalışmanın, ?butlanın hükmü? başlıklı üçüncü bölümünde ise geçersizlik yaptırımına maruz kalan bir evlenmenin ortadan kaldırılması safhasında başvurulacak hukuki yollar ve bu yollara başvurulduğunda uygulanacak olan usul kuralları incelenmiş, geçersiz bir evlenme usulüne uygun olarak ortadan kaldırıldığında eşler, çocuklar ve bu kimseler ile üçüncü kişiler arasındaki hukuki ilişkilerin akıbeti ile evlenmenin ortadan kalkmasının taraflar açısından hukuki sonuçları her birey açısından ayrı ayrı tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, entitled ?Nullification of Marriage in Turkish Civil Code?, aims at investigating the criteria required by the law to establish a sound family, which is considered the basis on which a community is built, and the legal nature and consequences of a marriage procedure devoid of these criteria.The present study consists of three sections; the first section deals generally with the concept of nullity in legal procedures, types of nullity and causes that lead to nullity and special emphasis is laid on types and judgments of nullity of ?marriage?, which is a legal procedure specific to family law. Moreover, nullities concerning procedures in branches of law other than family law and nullity of marriage act are examined comparatively as well as similarities and differences between these cases of nullity were investigated in terms of their judgments (verdicts) and consequences.The second section of the study deals comparatively with the causes that lead to nullity of marriage on the basis of type of nullity separately and also the conditions and criteria required by law for a valid marriage are explained.The third section of the study entitled ?judgment of nullity? explores legal means that will be sought at the stage of ending a marriage that was judged to be invalid and rules that will be enforced when these means are applied; moreover, when an invalid marriage is ended in accordance with normal procedures, the consequences of legal relationships between spouses, children and these people and third parties and the legal results of nullification of marriage are analyzed separately for each person.