Türkiye' de sermaye piyasasında kurumsal yatırımcı olarak sigorta şirketlerinin faaliyet etkinliğinin veri zarflama analizi ile ölçümü
The efficiency measurement of the insurance companies as institutional investors in Turkey's capital market using data envelopment analysis
  1. Tez No: 219276
  2. Yazar: SERPİL SELEN YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Sigorta sektörü gelismis ekonomilerde büyük tutarlı fonları sermaye piyasalarına aktaran ve bu sayede ekonominin gelismesi için itici güç olusturan bir sektördür. Bu nedenle, bu sektörün bir ülkedeki gelisiminin yanı sıra, sektörde faaliyet gösteren sirketlerin elde ettikleri gelirleri yatırımlara yönlendirme konusunda uygun davranmaları büyük önem tasımaktadır. Bu çalısma ile Türkiye' de faaliyet gösteren sigorta sirketlerinin yukarıda belirtilen fonksiyonları ne derece yerine getirdiklerinin belirlenmesi ve sermaye piyasasına daha fazla fon aktarabilmeleri, bu anlamda daha etkin hale gelebilmeleri için yapılması gereken iyilestirmelerin ortaya çıkarılması amaçlanmıstır. Bu amaca yönelik olarak öncelikle kurumsal yatırımcıların sermaye piyasasındaki önemi ve sigorta sektörünün kurumsal yatırımcı olarak sermaye piyasasındaki konumu, Türkiye ve dünyada sigortacılıgın durumu incelenmistir. Bu bilgilerin daha iyi anlasılabilmesi amacıyla sermaye piyasası ve kurumsal yatırımcı kavramları ile sigorta sektörü önemli özellikleriyle ele alınmıstır. Türkiye' de 2005 yılı itibariyle faaliyet gösteren sigorta sirketlerinin göreli etkinlikleri veri zarflama analizi metodu kulanılarak ölçülmüs ve elde edilen sonuçlar degerlendirilmistir. Hem asli faaliyetleri, hem de kurumsal yatırımcı kimligiyle sermaye piyasasındaki etkinlikleri itibariyle degerlendirildiginde her iki alanda birden göreli olarak etkin olan sirket yok denecek kadar azdır. Bu durumda yapılabilecek degisiklik ve iyilestirmeler, kaynaklar israf edilmeden ne sekilde belirli çıktılar elde edilebilecegi ve etkinlik sınırına ulasabilmek için çıktılarda ne gibi degisiklikler yapılabilecegi çalısmanın ilgili bölümlerinde belirtilmistir. Bu çalısmanın, sigortacılıgın ekonomik fonksiyonlarına daha fazla önem verilmesi ve sektörün sermaye piyasasına fon aktarma konusunda ilerleme kaydederek ekonomiye daha olumlu katkılar saglayabilmesine yönelik olarak gerekenlerin yapılabilmesi için yardımcı bir kaynak olacagı düsünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Sermaye Piyasası, Kurumsal Yatırımcı, Sigorta Sektörü, Etkinlik, Veri Zarflama Analizi.
Özet (Çeviri)
In developed economies, insurance companies transfer big amount of funds to the capital markets and so they give the power to the economies to develop. Because of that, not only the sector must be developed in a country but also insurance companies? behaviours must be appropriate while directing their earnings to the investments. In this study it is aimed that, how much the insurance companies in Turkey perform these functions that are defined above, will be determined and to transfer much more funds to the capital markets and to be more efficient in this case, the required betterments that insurance companies should apply will be found out. To reach the aim of this study, firstly the importance of institutional investors in capital markets, the status of the insurance sector in the capital markets as an institutional investor and the status of the sector in Turkey and in the world have been researched. To understand all of these better, capital market, institutional investor concepts and the insurance sector have been discussed with their important properties. The relative efficiencies of the insurance companies that were active in Turkey, in 2005, have been measured using data envelopment analysis and the results of the analysis have been discussed. The insurance companies have been analyzed in respect of their main activities and their efficiencies in the capital market as institutional investors. It have been found out that, few companies are relatively efficient in both of the cases. Modifications and betterments that are required to change the result and to make it better have been expressed in this study. Also what kind of changes should be done to produce a determined amount of output without wasting sources and to reach to the efficient frontier have been written in the related sections. It is expected that this study will be a helpful source for giving more importance to the economic functions of the insurance sector, for being able to do whatever necessary about developing in transfering funds to the capital markets and so giving more help to the economy. Keywords : Capital Market, Institutional Investor, Insurance Sector, Efficiency, Data Envelopment Analysis