Euro'ya geçiş ve euro para birimli tahvil piyasalarının yapısı ve işleyişi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 106670
  2. Yazar: SEVGİ AYDOĞDU TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜREL KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Avrupa birliğine üye olan ülkeler, Ekonomik ve Parasal Birliğin (EPB) kurulmasına ve tüm üye ülkelerin kullanacağı ortak bir para biriminin oluşturulmasına, bu ortak para biriminin adının Euro olmasına karar vermiştir. Euro'ya 3 aşamada geçilmesine karar verilmiştir. 1. AŞAMA (01.07.1990-31.12.1993) Sermaye hareketlerinde tam liberalizasyonun sağlanması ve topluluğa üye ülkelerin ekonomi ve maliye politikalarının birbirine yakınlaştırılması birinci aşamanın en önemli unsuru olmuştur. Bu Dönemde üye ülkelerin fiyat istikrarını sağlamaları ve parasal politikalarda diğer üye ülkeler ile işbirliği yaparak eş güdüm sağlamaları öngörülmüştür. 2. ASAM A (01.01.1994-01.01.1999) İkinci aşamada Avrupa Para Enstitüsü'nün kurulması ve parasal birliğin tamamlanmasıyla birlikte bu kurumun Avrupa Merkez Bankası ına dönüşerek özerk bir şekilde topluluk para politikasını yönlendirmesi öngörülmüştür. 3. AŞ AM A (1/1/1999 -) 1 ocak 2002 yılında tamamlanması öngörülmektedir. EURO banknotlarının ve madeni paraların fiziksel olarak kullanıma sürülmesi, kamu sektörünün de EURO kullanımına geçmesi, tüm piyasalarda tam dönüşümün sağlanması, ulusal paraların uluslararası işlemlerde kullanılmasının sona ermesi öngörülmüştür. 1. 1.1999 TARİHİNDE EURO'YA GEÇEN ÜLKELER; Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, Avusturya, İspanya, Portekiz, İrlanda, Lüksemburg, Finlandiya İngiltere ve Danirmarka kendi istekleri ile İsveç ve Yunanistan ise gerekli şartları sağlayamadığı için Euro'ya dahil olmamıştır. 01.01.2001 tarih itibari ile bu ülkelere Yunanistan'da dahil olmuştur. X >.' # * 115AVRUPA MERKEZ BANKASI (1.1.1998) Üye ülkelerin parasal alandaki yetkileri Avrupa Merkez Bankası'na devredilmiştir.. Özerk bir şekilde topluluk para politikasını yönlendirmeye başlamıştır.. Maastricht antlaşmasına göre Avrupa Merkez Bankasının birincil amacı fiyat stabilitesini sağlamak ve birlik içinde fiyat istikrarı amacına zarar vermeden genel ekonomik politikaları desteklemektedir.. Yükümlülükleri arasında herhangi bir süre sonunda belirli bir enflasyon rakamının tutturulması bulunmaktadır.. Politik otoriteden bağımsız, kurumsal, operasyonel mali ve yönetsel anlamda özerk bir yapıya sahiptir. Temel işlevi para politikasıdır. AVRUPA MERKEZ BANKALARI SİSTEMİ AMBS, AMB ve EUROSİSTEM'e üye olan ülkelerin ulusal merkez bankaları(NCBs) ile birlikte Avrupa Birliği'ne üye olan ancak Euro Alanında dahil olmayan ülkelerin ulusal merkez bankalarından oluşan sistemdir AMBS'NİN GÖREVLERİ. Avrupa Topluluğu'nun para politikasını tanımlamak ve uygulamak. Dış ticaret işlemlerini, döviz işlemlerini yürütmek. Üye ülkelerin resmi döviz rezervlerini elde tutmak ve yönetmek. Ödemeler sisteminin iyi işleyişini teşvik etmek FAİZ UYGULAMALARI Euro'ya geçilmesi ile birlikte uygulanacak faizler; EURIBOR Euro alanı içinde bir ana bankadan diğer bankaya, Euro interbank vadeli hesapları için Brüksel saati ile sabah saat 11:00'da açıklanacak ve işlem yapıldıktan sonra 2 günlük zaman diliminde geçerli olacak (Spot), 360 gün esası üzerinden hesaplanacak faiz oranıdır. Euribor oranı Avrupa Bankacılık Federasyonu tarafından belijl^rjip^ &vru,p Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır.. Euribor oranının beffrlehrpeşpîçîrt \ '. 't, -** 116 i 'i-'s*Euribor Paneli (Listesi) oluşturulmuştur. Euribor paneli 64 bankadan oluşmaktadır. Euribor listesine dahil olan bankaların ülkelere göre dağılımı kaynak: www.euribor.org (01.02.2001) 117,*- v,-- ? '“i Sj > 'fiEuribor'un verini alacağı faiz oranları kaynak: www.euribor.org (01.02.2001) EURO LIBOR Euro Libor Londra Bankalararası Euro faiz oranıdır. Euro Libor Euro'ya dahil olan üye ülkeler içerisinde en fazla işlem hacmine sahip olan 16 bankadan oluşturulan bir panelde belirlenmektedir. Euro LIBOR, TARGET günlerinde Londra saati ile 11:00'da euro piyasada aktiv olan 16 büyük bankanının Londra Ofislerinde verilecek temel oranlar ile saptanacaktır. EOINA Euro alanında geçerli olacak referans gecelik faiz oranıdır. Frankfurt saati ile saat 18:30 itibari ile paneli oluşturan tüm bankalar o gün içerisinde gerçekleşen gecelik işlem hacmi ile ortalama oranı kendilerinin bağlı olduğu ulusal merkez bankasına bildirmektedirler. Avrupa Merkez Bankası'nın en geç ertesi gün Target işlemleri başlamadan once Eoina oranını açıklamasına karar verilmiştir. Eoina Euro'nun faiz oranı ortalamasını göstermektedir EURO CIRR Euro Cırr, OECD'ye üye olan ülkelerin ihracat finansmanı amacı ile borçlanan ülkelere verilen ve ilgili ülkenin İhracat Garanti ve Sigorta kuruluşları tarjfıfiâa^u, \,”sübvanse edilerek, ülke riski üstlenilen ihracat kredilerine uygulanan“ CIRR fajz ' ^ oranının yerini almıştır. Euro Cirr 01/01/1999 tarih itibari ile uygulanmaya \§ ?**???,&>,'?' 1 ”'? füa\»' > £f ^ iv ' 118başlanmıştır. Euro Cirr oranı, Euro bölgesinde ikincil piyasalarda işlem gören devlet tahvillerinin getirilerine göre belirlenmektedir. EURO'YA GEÇİŞİN TAHVİL PİYASALARINA ETKİSİ Avrupa Birliği içerisinde devlet tahvili piyasalarının hacmi 2,6 Tirilyon dolara ulaşırken ABD içinde 1,6 Tirilyon dolarlık tahvil pazarı mevcuttur. Dolayısı ile uluslararası tahvil ve hisse senedi ihracı bakımından AB piyasalarının ABD piyasasından daha büyük bir hacme sahip olacağı ortaya çıkmaktadır.Uluslararası piyasalarda Avrupa Para Birliği'nin dünya ticareti içerisindeki payına kıyasla Euro cinsinden tahvillerin payı başlangıçta düşük olacaktır. Ancak Avrupa Birliği'nde mali piyasaların birleşmesi sonucunda işlem maaliyetleri düşecek ve yabancı yatırımcılar için daha cazip hale gelecektir. AB ülkelerinin Euro bölgesine dahil olması için belirlenen kriterlerden birisi de uzun vadeli faiz oranlarının birbirine yaklaşmasıdır. Yerel para birimlerinin yerine de Euro'nun geçeceği dikkate alındığında uzun vadeli tahvil verimleri ile ilgili nispeten yüksek faiz oranlarına sahip ülkelerde faiz oranlarında bir düşme söz konusu olabilecektir. Bu durumda tahvil fiyatlarının artmasına neden olabilecektir. Böylece yatırımcı için bir sermaye kazancı söz konusu olacaktır Euro tahvil piyasalarında İş günleri TARGET işgünleridir. işlemin yapıldığı tarihten itibaren üç işgünü içerisinde işlemler tamamlanmaktadır. MEVCUT TAHVİLLERİN EURO'YA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ Euro bölgesine dahil olan ülkelerin yeni borçlanmaları 01.01.1999 tarihinden itibaren Euro cinsinden yapılmaya başlanmıştır. Euro bölgesinde mevcut tahvil ve bonolar 04.01.1999 tarihinden itibaren Euro'ya çevrilmiş ve anapara ile faiz ödemelerinin Euro cinsinden yapılmasına karar verilmiştir. Euro bölgesinde ki piyasalarda likiditenin bölünmesini önlemek ve yeni ihraçların piyasalardaki derinliğini artırmak için tahvillerin Euro'ya dönüştürülmesi uygun görülmüştür Ulusal para birimi cinsinden ifade edilen borcun Euro cinsinden ifade edilmesi Redenomination olarak adlandırılmaktadır. REDENOMINATION METODLARI BOTTOM - UP METODU (Aşağıdan Yukarıya) : Bu metodda gerçek ve tüzel kişilerin portföylerinde bulunan menkul kıymetler dönüşüme tabi olacaktır?-/ ^ Bottom-up metodunda öncelikle eğer bonolar birden fazla hesapta saklan ryorsa^ v«$ı ' -' ~rı S»! i. y ^*)wv.^- ?. ?* :.iL,*',- Jdoğrultusunda gerekli dengeleri kurması ve fiyat istikrarını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Avrupa Birliği üye ülkelerinin Türkiye üzerinde sağlayacağı faydalardan birisinin de işsizlik üzerine olması beklenmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'de yatırım yapmaları sayesinde yeni iş alanlarının açılması ve işsizlik oranı üzerinde olumlu etkilerde bulunması söz konusu olabilecektir. Avrupa Birliği içerisinde yapılacak düzenlemeler neticesinde Avrupa'da işgücünde ücretlerin aşağı doğru esnek olması sağlanamadığı taktirde Türkiye emek kullanımındaki avantajını devam ettirebilecektir. Euro'nun etkileri kısaca özetleyecek olursak,. Dış borç stoğunun ABD Doları cinsinden hesaplanması yönteminin kullanılması durumunda, Euro'nun değerinin artmasının orta ve uzun vadede kur farkı etkisiyle dış borç stok rakamını arttıracağı veya ABD Doları'nın Euro karşısında değer kazanmasının dış borç stok rakamınının daha düşük gözükmesine neden olacağı düşünülmektedir.. Euro'ya dahil olan dövizler arası kur farklarının ortadan kaldırması nedeniyle farklı dövizlerle ilgilenmekten kaynaklanan kur riskini azaltacak, ayrıca operasyonel anlamda işlem maliyetlerini asgariye indireceği düşünülmektedir.. Dış borçların izlenme ve muhasebeleştirilme işlemlerinde standart bir yapının oluşmasına katkıda bulunması beklenmektedir.. Düşük faiz oranlarının mevcut faiz ödemelerine ve özellikle yeni kredi temininde avantajlar getirmesi beklenmektedir.. Euro'nun dış borç servisini gerçekleştirmede yönetilecek çeşitli kurları ortadan kaldırması nedeniyle varlık ve yükümlülüklerimizin uyumlaştırılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.. Avrupa Birliği ülkelerinin Gerçek Zamanlı Toptan Mutabakat Sistemi'ne geçmesiyle para transferleri ve geri ödemelerin çok kısa bir süre içerisinde yapılmasının işlem maliyetlerini azaltacağı, Target sisteminin kullanılmasıyla da aynı gün valörlü işlemin gerçekleşmesi nedeniyle TL. kur farklarının ortadan kalkacağı ve operasyonel anlamda işlem maliyetlerinin asgariye ineceği düşünülmektedir.. Tek Para uygulamasının dış borç yönetimine olumlu katkılarının olacaj^ beklenmektedir. *?a13F- ' /". Türkiye'nin dış ticaret hacmi içinde Avrupa Birliği üye ülkelerininVây*1' $... oranındadır. Euro'nun ilk etkileri Avrupa ile iş yapan şirketlere ve mali piyasalara olacaktır. 126,*1 /. Yeni ödeme sistemleri sonucunda muhabir bankalar üzerinden yapılan ödemelerin hacmi azalacaktır.. Muhabir hesap sayılarında azalma olacaktır.. Geçiş döneminde bile Parasal Birlik'teki ülkelerin ulusal para birimleri ile yapılan döviz ticaretinin azalması beklenmektedir.. Avrupa'da yeni iş imkanları açılabilecektir.. Mali piyasalarda aşırı spekülasyonların azalması beklenmektedir.. Parasal Birlik ülkeleri ile iş yapan ihracatçı ve ithalatçıların kur riskinden arınmış bir ortamda ödeme ve gelirlerini istikrara kavuşturma imkanları mümkün olabilecektir.. Masraflar azalacaktır (sigorta ve döviz alım-satım, masraf vb.). İthalat işlemi olan şirketleri, rekabetçi fiyatlar ve tek para birimi olmasından dolayı olumlu etkileyecek ve kolayca fiyat kıyaslama olanağına sahip olacaklardır.. İthalat ve ihracatçı şirketlerin belirgin ve şeffaf bir ortamda rekabet gücünü kullanmaları, ayrıca Parasal Birlik'teki ülkelerin devalüasyon olanağının ortadan kalkmasının Türk şirketleri için transparan ve güvenilir bir ortam oluşturması ve rekabet güçlerini ayarlama imkanları söz konusu olabilecektir. Türkiye'nin EPB'e uyum sağlaması konusunda en olumsuz konulardan birisi T.C. Merkez Bankasfnın siyasi otoriteye bağımlı olmasıdır. Türkiye'nin birçok belirsizliği olan Euro'ya uyum çalışmalarının başarılı olabilmesi için, Avrupa Birliği ile ekonomik politika koordinasyonunu güçlendirmesi gerekmektedir. Türkiye'nin euro ile ilgili gelişmeleri yakından takip ederek, sağlıklı çözümlerin üretmesi Euro'dan alacağımız faydayı da artıracaktır. Türk ticaretinin Avrupa ülkelerinde artan rekabet gücü ile mücadele edebilmesi için gerekli maliyet düşürücü organizasyonlar çerçevesinde oluşturulacak yeniden yapılanma faaliyetlerine önem verilmelidir. Ayrıca yabancı firmalarla oluşturulacak ortaklıklara da uygun zeminlerin hazırlanmalıdır. Tüm bu çalışmalar sayesinde sermaye ve yüksek teknoloji transferi ile Türk firmaları da olduklarından daha güçlü olabilecek ve rekabet avantajı sağlamış olacaktır. Bu sayede risk de paylaşılmış olacaktır. Euro'nun Türkiye üzerinde meydana getirebileceği muhtemel etkilerden söz ettik. Ancak bunların Türkiye lehine mi yoksa aleyhine mi olacağıpı zamanla v görebileceğiz. Türkiye tüm bu gelişmelerden fayda sağlamak istiyorsa şu ana&\ kadar üzerinde durduğumuz konularda daha dikkatli davranmak ve belirtilen V- * \\ tüm tedbirleri almak zorundadır. Eğer Türkiye bu konuda behsedilen tedbirleri tvjç 127almaz ise çok şey beklenen Euro'dan olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilecektir. Türkiye'nin en önemli ekonomik sorunları yüksek enflasyon ve bütçe açıklarıdır. Bu alanlarda alınacak yapısal tedbirlerle enflasyon ve bütçe açıklarının Maastricht kriterlerine uyum sağlayacak seviyelere indirilmesi gereklidir. Ancak bu şartların yerine getirilmesi halinde, Türkiye Euro'nun ortaya çıkaracağı fırsatlardan faydalanabilecektir. 128... *«*
Özet (Çeviri)
SUMMARY Member countries of the European Community have taken the decision on the establishment of the Economic and Monetary Union (EMU) and adoption of a single currency and naming the currency as Euro. They also decided to adopt Euro in three stages. STAGE 1 (01.07.1990-31.12.1993) It has been the most important part of the first stage to provide complete liberalization in capital movements and to converge the economical and financial policies of the member countries. In this period member countries are required to obtain stability in prices and cooperate with the other member countries to ensure simultaneity with other member states. STAGE 2 (01.01.1994-01.01.1999) In the second stage it has been decided that European Monetary Institute would be established and this institute will be transformed into an independent European Central Bank directing the monetary policy of the Community. STAGE 3 (01.01. 1999-...) The whole procedure is planned to be completed on January 1st, 2002. It has been decided that EURO bills and and coins will be presented to circulation physically, public sector will start using EURO, a complete circulation of EURO will be provided in all markets and national currencies will cease to be used in international transactions. THE COUNTRIES TO ADOPT EURO ON THE DATE 1.1.1999 Germany, France, Italy, Belgium, Holland, Austria, Spain, Portugal, Ireland, Luxembourg, Finland. United Kingdom and Denmark will not join EURO by their own will. Greece and Sweden did not fill the necessary conditions to join EURO. On January 1st, 2001 Greece joined EURO. EUROPEAN CENTRAL BANK (1. 1. 1998) ^-^. Authority of the member countries in monetary issues is tr^rtsfeFred '. Authority of member states in the monetary area is transferred to European Central Bank.. The Community started to direst the monetary policy independently.. According to Maastricht Treaty primary goal of European Central Bank is to ensure price stability and to support general economical policies without violating the aim of price stability within the Community.. Among its responsibilities is to reach an inflation percentage under a certain value at the end of a certain period.. Free of political authority, in institutional, operational and administrative means, it has an independent structure.. Its basic function is monetary policy. EUROPEAN SYSTEM OF CENTRAL BANKS The system that brings together the national central banks of countries which are ESCB, ECB and EUROSYSTEM members and national central banks of countries outside the Euro zone. FUNCTIONS OF ESCB. To define the monetary policy of European Community and put it into practice.. To carry on foreign trade and foreign currency transactions. To hold and administrate the official currency reserves of member countries. To encourage the well functioning of payment system INTEREST RATES Types of interests which will be applied with the adoption of Euro EURIBOR This is the interest rate for Euro Interbank deposit accounts from a main bank to another bank within the Euro zone and it will be announced at 1 1 :00 in the morning Brussels time. It will be valid for two days period (spot) and will be calculated over 360 days. Euribor rate is determined by European Banking Federation and announced by European Central Bank. To determine the Euribor rate, there is the Euriboc, Panel (List) formed. Euribor Panel consists of 64 banks. ' ;\^ «t,V* 130Number of Euribor List banks for each country Source: www.euribor.org (01.02.2001) 131 5- *v w“Interest rates that will be replaced by Euribor Source: www.euribor.org (01.02.2001) EURO LIBOR Euro Libor is London Interbank Euro interest rate. Euro Libor is determined in a panel formed by 16 countries which have the highest transaction capacity among Euro countries. Euro LIBOR will be fixed with the basic rates given in London offices of 16 great banks active in Euro market on TARGET days at 11:00 London time. EOINA The reference overnight interest rate that will be valid in Euro area. All the banks included in the panel inform the national central bank which they are connected to about the overnight transaction capacity and the average rate by 18:30 Frankfurt time. It is decided that European Central bank will announce Eoina rate latest on the other day before the Target transactions start. Eoina shows the rate average of Euro. EURO CIRR Euro Cirr replaced the CIRR interest rate applied to export credits given to the countries in debt to finance the export costs of OECD member countries. In CIRR, country risk was overtaken with the subsidy by the country's Ej£ort,. Guarantee and Insurance institutions. Euro Cirr came into forces from 132 N$01/01/1999 onwards. Euro Cirr rate is determined according to the income of state bonds transacted in secondary markets. IMPACT OF ADOPTION OF EURO ON BOND MARKET While the capacity of state bonds market within European Community reaches 2,6 quintillion US dollars, there is a bond market of 1,6 quintillions in USA. Therefore, it is clear that EC markets have a larger capacity of international bonds and shares export. In international markets the share of bonds being transacted in Euro will be lower compared to European Monetary Union's share in world trade at the beginning. But as a result of the uniting of financial markets in European Community cost of transactions will lower and it will be more attractive for foreign investors. One of the criteria necessary for EC countries to join the Euro zone is to comply with the long term interest rates. When it is considered that Euro will replace the local currencies, the fall of interest rates in countries where the long term bond efficiency rates are comparatively high will be of issue. This may cause a rise in the bond prices. Therefore, the investor is likely to earn more capital. Working days are TARGET weekdays in Euro bond markets. Procedures are completed in three working days after the transaction. CHANGING EXISTING BONDS TO EURO The new debts of Euro zone countries are calculated over Euro since 01.01.1999. Bonds and contracts present in Euro zone have been converted to Euro since 01.04.1999 and the payment of the capital and the interest is decided to be made in Euro. It is decided appropriate that bonds are converted to Euro to avoid the interruption of liquidity in Euro zone markets and to deepen the exports in the markets. To express the debt of national currency in Euro is called Redenomination. REDENOMINATION METHODS BOTTOM - UP METHOD : In this method stocks and bonds owned by real and judicial persons will be due to cycle. In the bottom-up method, if the bonds are kept in more than one account, the number of bonds in the account will be multiplied by nominal values one by one then will be converted to Euro. ”-; 133TOP DOWN METHOD : First of all in this method the nominal value of bonds in the accounts of the firms is converted to Euro, then multiplied by the number of bonds in the account and converted to Euro. ROUNDING METHODS IN REDENOMINATION GERMAN METHOD: In German method, the Bottom-up method is used. This method depends on rounding the amount, converted to Euro in redominat