Türkiye'nin cari açıkları çerçevesinde sermaye hareketlerinin analizi
The analysis of capital movements in the framework of current account deficit in Turkey
- Tez No: 219380
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDOĞUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de cari işlemler hesabı ve sermaye hareketleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu ilişkiyi test etmek için VAR analizi uygulanmış ve bu analizin sonuçları yorumlanmıştır. Ekonometrik çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Türkiye ekonomisinde 1992-2007 döneminde ekonomik büyüme, cari işlemler açığı, bankalar arası para piyasası faiz oranı ile LİBOR arasındaki fark olarak tanımlanan faiz farkı, reel döviz kuru, kısa vadeli sermaye hareketleri, portföy yatırımları, doğrudan yatırımlar değişkenleri ile gerçekleştirilen VAR modelinde cari işlemler açığının arttığı dönemlerde sermaye hareketlerinin artma eğilimi gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the current account and the capital movements in Turkey has been dealt with. In order to test this relationship, the VAR modelling methot have been used and the results of this analysis have been explained. According to findings of this econometric study, it is observes in Turkey?s economy that from 1992 to 2007 economic growth, current account deficit, interest difference which is described as the difference between the interest rate of interbank market and LIBOR, real exchange rate, short term capital flows, portfolio investment, direct investment and in executed VAR model during increasing current account deficit capital flows show a rising tendency.