Vitrifiye üretiminde kullanılan kalıplama sistemleri
The casting systems that are used in sanitaryware praduction
  1. Tez No: 219435
  2. Yazar: FATİH GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİL YOLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Vitrifiye sağlık gereçleri sektörü, tasarımdan üretime sürekli gelişim göstermektedir. Firmalar sürekli rekabet halindedirler en az maliyete en kısa zamanda üretim yapabilmek için adeta birbirleriyle yarışmaktadırlar. Bu rekabette ayakta kalabilmek için ürünlerin şekillendirilmesinde kullanılan kalıplar ve bu kalıp sitemlerinin verimli kullanımı son derece önem taşımaktadır. Sentetik reçineden yapılan kalıplarla basınçlı olarak sürekli üretim yapan büyük firmalarla rekabet yapabilmek için alçı kalıpların içinde hava sirkülâsyonu oluşturacak sistemler geliştirilerek, bu yöntemle alçı kalıplara günde bir döküm yerine üç veya daha fazla döküm yapabilme olanağı sağlanmıştır. Basınçlı döküm yöntemini kullanan firmalarla rekabet edebilmek için olanakları kısıtlı küçük firmaların da kanallı havalı sisteme geçmeleri zorunlu hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Sanitaryware Production sector always shows development from designing to production. Firms are always in a competition about the cheapest price and the fastest time. In this competition castings and productvitiy of casting systems are very important.It is very important to develop plaster casting system to be able to competate with the big firms which are using pressure casting system.. To achieve this ; plaster casting system is improved by compressed air used for making more than one cast in a day. It?s necessary for the small firms to use drainage compressed air system to be competate with the big firms which has pressure casting system.