Kent peyzajında imge kullanımı ve fotoğrafik yansımaları
In the landscape of the city image concept and photographic reflection
- Tez No: 219436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BEYHAN ÖZDEMIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
nsanların toplu yasamalarıyla baslayan süreç kent yasamını önemli bir hale getirmistir. Kent kavramının gelismesiyle insanlar daha düzenli ve sistemli bir hayat tarzı edinmislerdir. Sosyal yasamlarını ve islerini kent düzeni içinde düzenlemislerdir. Bir arada modern ve çagdas bir yasam sürmek istemislerdir. Kent yasamı, sosyal ve kültürel açıdan en gelismis yasam biçimidir. Bu kentsel yasam sürecinde pazarlama stratejileri de gelismektedir. nsanların gün içinde yasamları dâhil her dakikaları önem kazanmıstır. Bununla beraber günlük yasamda reklâmlarda yerini almıstır. Reklâmlarla dolan dünyada sehir açık hava reklâmları tüketiciye ulasmaktaki en etkili yollarda biridir. nsanların çogunlukta oldugu kent meydanları ve caddeleri bu açık hava reklâmları için en uygun yerlerdir. Bu reklâmları seyretmek için ne bir televizyona ne de bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Dogrudan tüketiciye ulasır. Kent yasamı içinde billboardlar insanlara ürünü ya da markayı nasıl sunmak isterse o sekilde sunmaktadır. Teknolojik gelismeler, grafik tasarımlar ve fotograf billboard olusturmada sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sayede genis kitlelere ulasılmaktadır. Bu süreçte ürün insan beyninde bilinçaltına kodlanır. Kisi yolda yürürken dikkatle bakmasa bile bilinçaltına o reklâm girmektedir. Sonuç olarak kent peyzajıyla bütünlesen billboardlar imge kavramının destekleyici güçlerinden birini olusturmaktadır. Tüketicinin ürünle bulusmasına aracılık etmektedir. Billboardlar bize kent yasamının tarzını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Living in city became important with the process of living in community. People acquired more systematic and regular lifestyle with the concept of urbanization. They put in order their social lives and works in the city harmony, wanted to living in contemporary. The city life is the most developed style of living in social and cultural vision. In the process of city life, strategy of marketing is developed too. Every second of lifetime become important, even their minutes in the time of daytime. Beside of it, advertisements get a place in daytime. In full of advertisement world outdoor advertisements are the most effective way to reach at consumer. City squares the most suitable place of the city where most of poeple in. There is no need for television or computer to watch it, it can reach at consumer throughly. In the city life, bilboards can present products or trademarks all the way of they wanted. Development in technology, creations of graphic and photography are using to make bilboard very often to reach huge communities. With this process product is coding in subconscious of human brain. Even he/she did not look at the advertisement in carefully, it is coding in their subconcious. As a result; bilboards,which are integrated with city landscape, is the part of concept of image. t is acting as a intermediary between consumer and product. Bilboard presents us the style of city life.