Uluslararası çatışmaların çözümünde birleşmiş milletler genel sekreteri'nin rolü ve birleşmiş milletler genel sekreteri olarak Kofi Annan'ın uluslararası çatışmalara yaklaşımı
The role of the united nations general secretary in international conflict resolutions and Kofi Annan's approach to international conflicts as the general secretary of united nations
  1. Tez No: 219458
  2. Yazar: HAKKI BARUTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, uluslararası çatısmaların çözümünde Birlesmis Milletler Genel Sekreteri'nin etkinliginin anlasılması amacıyla hazırlanmıstır. kinci Dünya Savası sonrasında kurulan bir uluslararası örgüt olarak Birlesmis Milletler' in temel amacı uluslararası barıs ve güvenligin saglanmasıdır. Bu amaca ulasmak için örgütün organları çesitli yetkilere sahip kılınmıstır. Birlesmis Milletler Antlasması uluslararası barıs ve güvenligin saglanmasında yetkili organın BM Güvenlik Konseyi oldugunu belirtmektedir. Ancak 1945 yılındaki yapısını muhafaza eden BM'nin uluslararası alanda yasanan yeni gelismelerle birlikte, uluslararası çatısmalara müdahale sekilleri de degisiklik göstermistir. Bu degisikliklerden en önemlisi Soguk Savas yıllarında Barıs çin Birlesme Kararı ile BM Güvenlik Konseyi'nin veto sistemi nedeniyle etkin olamadıgı durumlarda BM Genel Kurul'un devreye girmesidir. Soguk Savas sonrası dönemde ise BM' nin uluslararası çatısmalara müdahale için en sık basvurdugu yol olan Birlesmis Milletler Barıs Gücü'nün niteligi ile ilgili degisiklikler yasanmıstır. BM Genel Sekreteri uluslararası çatısmaların barısçıl yollarla çözümü için aktif olarak görev alarak, uluslararası çatısmaların çözümü için olusturulan BM Barıs Güçleri'nin koordinasyonunu gerçeklestirerek, uluslararası barıs ve güvenligin muhafazası için rapor ve paneller hazırlayarak, uluslararası isbirligini kuvvetlendirmeye çalısarak uluslararası politikada etkili bir aktör olmaya çalısmaktadır. Ancak BM Antlasması'nın tanıdıgı yetkilerin sınırlı olması, BM sisteminin eksiklikleri ve dünya siyasetinde egemen olan devletlerin isteksizligi genel sekreterinin etkinligini azaltan faktörlerdir. BM sisteminde yeniden yapılanma taleplerinin arttıgı son dönemde, genel sekreterlikle ilgili düzenlemeler uluslararası barıs ve güvenligin korunmasında daha etkin bir örgüt yaratma amacını tasımakta ve genel sekreterligin örgüt içindeki konumunu kuvvetlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared to comprehend the effectiveness of the United Nations General Secretary in the resolution of international conflicts. The main goal of the United Nations, which is an international organization established after the Second World War, is to provide international peace and security. Organs of this institution has been furnished with various authorities in order to reach this goal. The United Nations Chart indicates that the authorised organ to provide international peace and security is the Security Council. However, the United Nations, preserving its structure of the year 1945, has modified its forms of intervention to international conflicts with the recent developments in the international arena. The most important modification in this respect has been the General Assembly to become involved in situations where the Security Council could not be effective because of the veto system with the Uniting For Peace Resolution during the Cold War years. There have been changes in the attributes of the United Nations Peace Force which is the most common way of the United Nations? internvention to international conflicts in the Post Cold War period The UN General Secretary endeavours to become an effective actor in the international politics by actively participating in the resolutions of international conflicts by peaceful means, by ensuring the coordination of the UN Peace Forces which is created to resolve international conflicts and by preparing reports and panels to strengthen international cooperation. However, the authorities acknowledged to this position are limited and there are imperfections in the United Nations system. These are the factors diminishing the effectiveness of the U.N. General Secretary. In the recent period when restructuring demands for the United Nations system have increased, arrangements regarding the general secretariat are designed for the purpose of creating a more effective organization to maintain international peace and security and of strengthening the position of the general secretariat within the organization.