Makedon sinemasında ?öteki? nin sunumu: Makedon sinemasında ?öteki? olarak Türk
Presentation of ?the other? in Macedonian cinema: ?the other? as a ?Turk? in the Macedonian
- Tez No: 219459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, kavram olarak ?öteki?nin, genel çizgisi ile içeriğinedeyinip, Makedon kültürü, tarihi ve toplumsal yapısı da dikkate alınarak, bu kavramınMakedon Sinemasında ne şekilde yerini aldığını, neyi temsil ettiğini, nesnel olgularüzerinden açıklamaktır.Araştırma da ?öteki? tanımına netlik kazandırabilmek için, sosyolojik vepsikolojik boyutları ele alınarak, kavramın analizi yapılmıştır. Kavram olarak ?öteki?ninçizgilerinin belirlenmesi ile Makedon kültürünün, tarihi ve sosyal yapısı incelenmiş vebu kültür içerisinde ?öteki?nin nasıl yorumlandığı, neyi temsil ettiği sunulmuşturElde edilen bu olguları nesnel bir perspektife dayandırabilmek adına, Makedonsinemasından film örnekleri izlenerek, senaryo; ana fikir, hikâye, sahne ve diyalogçözümlemeleri yapılmıştır.Yapılan bu çalışmanın esas amacı, bugüne kadar böyle bir araştırmanınyapılmamış olmasıdır. Farklı bir bakış açısı esas alınarak yapılan bu araştırma ile nesnelbir olguyu açıklamak ve bu şekilde alana özgün bir araştırma örneği sunmakhedeflenmiştir. Ayrıca bu çalışmada Makedon ? Türk örnekleminden yola çıkarak,kavramın evrensel boyutlara ulaşması ve bu düzeyde değerlendirilmesi amaçlanır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to touch on general line and content of ?the other? as aconcept, taking into consideration the Macedonian culture, history and social structure, itexplains by objective facts how is this concept placed in the Macedonian cinema andwhat does it represents.In this study an analyses of the concept has been made for clarifying thedefinition of ?the other? taking up the social and psychological dimensions. Bydetermining the lines of ?the other? as a concept, the history and social structure ofMacedonian culture is being studied (researched) and presented how ?the other? iscommented inside this culture, what does it represents.On behalf of grounding an objective perspective of the gained facts, analysishave been realized by observing movie samples from the Macedonian cinema,screenplay; main idea, story, stage and dialogue.The main purpose of this research is that this kind of research has been nevermade before. The basic point in the realized research is the different point of view whichaims at presenting an original research sample in this field by explaining the authenticfacts. Furthermore, starting out from Macedonian ? Turkish model it aims for theconcept to reach the universal dimensions and to be evaluated on this level.