Çok ürünlü üretim sistemlerinde amaç programlama yaklaşımı
Goal programming approach to multi product production systems
- Tez No: 21948
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÇOK ÜRÜNLÜ ÜRETİM SİSTEMLERİNDE AMAÇ PROGRAMLAMA YAKLAŞIMI (Yüksek Lisans Tezi) Bahar BUMİN ÖZYÖRÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat - 1992 ÖZ Birden fazla ürün üreten sistemlerde planlama çalışmasının amacı, hangi üründen ne miktar üretileceğinin belirlenmesidir. Bu amaç gerçekleştirilmeye çalışılırken gerçek üretim sistemlerinde maliyet minimizasyonu veya kir maksimizasyonu amaçlarından başka, birbiriyle çelişen farklı amaçların da ele alınması gerekir. Birden çok amaca sahip günümüz üretim sistemlerinde klasik yöntemlerle planlama çalışması yapmak gerçekçilikten uzaklaşmak olacaktır. Bu nedenle çoklu amaçların birlikte ele alındığı çok amaçlı karar verme yöntemlerine başvurulmalıdır. Bu çalışmada çok amaçlı karar verme tekniklerinden biri olan amaç programlama yaklaşımı, yedi ürünlü dört amaçlı bir üretim sisteminde, hangi üründen ne miktar üretilmesi gerektiğini belirlemek için uygulanmıştır. Önce sistem bütünleştirilerek, bütünleşik amaç programlama modeli kurulmuş, sonra gerçek durumu yansıtan, tek tek ürünler bazında amaç programlama modeli kurulmuş, daha sonra problem maliyetlerin minimum yapılması amacıyla doğrusal programlama problemi olarak modellenmiştir. Kurulan bu üç model LİNDO paket programı yardımı ile çözülmüştür. Sonuçlar değerlendirildiğinde ürünler bazında kurulan amaç programlama modelinin uygulanmasının sisteme daha düşük maliyet getireceği görülmüştür. Üretim sistemlerinin ürünlerine olan talep ve üretim zamanları birbirinden oldukça farklı olduğu durumda ürünler bazında kurulan amaç programlama modelinin, yukarıda belirtilen diğer modellere nazaran daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır. Ill
Özet (Çeviri)
GOAL PROGRAMMING APPROACH TO MULTI PRODUCT PRODUCTION SYSTEMS CM.Sc. Thesis) Bahar BUMİN ÖZYÖRÜK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February - 1992 ABSTRACT The aim of production planning of multi product systems is to determine the amount of production from each product. While realizing this aim it is necessary to evaluate cost minimization of profit maximization and also different goals which contradict each other since today's production system has more the one goal, it will not be true to plan with classical methods. In this respect, when multi goals are evaluated, it is necessary to use multi objective decision making. On this research, one of the multi objective decision techniques, approach with seven products and four goals, has been applied to determine the amount of production from each product, first of all, the system was aggregated and the aggregate goal programming model has been formulated then goal programming model reflecting the real condition on single product base has been formulated, later problem is formulated as a linear programming problem to minimize the costs. The formulated three models has been solved by LİNDO. It is seen that when the results are evaluated, Application of Goal programming model based on products causes low cost inthe system. It is concluded that, the goal programming model based on products is better, compared to the other models mentioned above when demands and production times of products are quite different from each other. IV