Avrupa'da doğudan batıya işgücü hareketliliği ve sosyal sermaye: 1990 sonrası
The East-West labour mobility and social capital in Europe: After 1990
- Tez No: 219484
- Danışmanlar: PROF. DR. A.DİNÇ ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Siyasi nedene bağlı olarak Doğu Avrupa ve Batı Avrupa ülkeleri arasında gerçekleşen Doğudan Batıya göç 1990 sonrasında, siyasi sistem değişikliğinin yarattığı sosyo-ekonomik sorunlar nedeniyle Doğudan Batıya işgücü hareketliliğine dönüşmüştür. Özellikle, Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde işsizliğin artması, reel ücret düzeylerinin düşmesi, Doğu Avrupalı ve Baltıklı işgücünün Batı Avrupa işgücü piyasalarına katılmasına neden olmuştur.Diğer tarafta, işbirliği, karşılıklı güven ve sosyal ağlar bütünü olarak tanımlanan sosyal sermaye, Doğudan Batıya işgücü hareketliliğine önemli ölçüde etkilemektedir. Bu bağlamda, Batı Avrupa'da bulunan Doğu Avrupalılar ile Doğu Avrupa'daki potansiyel göçmenler arası ağlar ve bağlılıklar çerçevesinde artan sosyal sermaye, Doğudan Batıya işgücü hareketliliğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
East-West migration occurring between Eastern and Western European countries due to political reasons, transformed to East-West labor mobility after the year 1990 because of socio-economic problems that were created by political systems change. Particularly, an increase in unemployment, and a decrease in real wage levels in Eastern European and Baltic countries created the motivation to access to Western Europe?s labor markets for Eastern European and Baltic workforce.In the other hand, social capital, which is defined as a set of cooperation, mutual trust, and social networks, affects the labor mobility significantly. In this context, social capital increasing in the framework of networks, and ties between Eastern Europeans in Western Europe and potential migrants in Eastern Europe, increases the East-West labor mobility.