Küreselleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının dünya politikasında artan rolü: Uluslararası kuruluşlar açısından bir değerlendirme
The increasing role of the non-governmental organisations in world politics: An evaluation from the perspective of international organisations
  1. Tez No: 219485
  2. Yazar: OSMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmanın konusunu, küreselleşme sürecinde sivil toplumkuruluşlarının dünya politikasında artan rolünün, uluslararası kuruluşlar açısındanbir değerlendirmesi oluşturmaktadır. Soğuk Savaş sonrası süreçte, küreselleşmeile Sivil Toplum Kuruluşları (STK veya NGO) kavramları birlikte gelişen veyükselen iki olgu olarak ortaya çıkmaktadır. İki kavram, biribirinin gelişimine zeminhazırlayan, bir anlamda birbirine katkı sağlayan unsurlar niteliğinde olmaktadır.Bu bağlamda çalışmanın varsayımı ve örnek olaylara bağlı olarakdeğerlendirilen sorular şunlardır; Küreselleşme, dünya politikasını ve STK'larınrolünü hangi yönde etkilemektedir? Uluslararası politikanın günümüzde belirleyicilerikimlerdir? STK'lar, nasıl bir dünya perspektifi sunmaktadırlar? Teoriler, STK'larıngelişimini ve etkilerini nasıl açıklamaktadırlar? 1990 sonrası, yeniden yapılanma vereform çerçevesinde, BM'nin, aktiviteleri, yapısı ve öncelikleri hangi yöndedeğişmektedir? AB, STK'lara karar süreçlerinde nasıl bir rol sunmaktadır? DünyaHükümeti tartışmaları bağlamında STK'ların geleceği tatışmaları neler olmaktadır?.Bu tez çalışması, üç temel kısım ve bunların içinde toplam altı bölümdenoluşmaktadır. Bu kısımlardan birincisini, küreselleşme ve sivil topluma ilişkinkavramsal çerçeve, ikinci kısmını, uluslararsı sistemde sivil toplum kuruluşlarınınyeri ve üçüncü kısmını ise STK'ların dünya politikasında artan rolü ve konularıoluşturmaktadır. Birinci kısım, iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan birincibölüm, küreselleşme tartışmalarını ve ikinci bölüm ise sivil toplum tartışmalarınıiçermektedir. İkinci kısım, uluslararası sistem bağlamında sivil toplumun yeritartışmalarını kapsayan bir bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın üçüncükısmı da üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler, Birleşmiş Milletler'inreformunu içeren birinci örnek olay, Avrupa Konvansiyonu ve STK'ların rolünüiçeren ikinci örnek olay ile STK'ların dünya politikasında artan rolünü inceleyenkonularından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis has the hypothesis that the NGO?s has an increasing role to playin world politics in the globalisation process after the Cold War. In this process, theconcepts of globalisation and the Non- Governmental Organisations (NGO) appearas two conjoint concepts being developed. These two concepts constitute a basisto feed each other to grow and thus become factors to contribute to each other.In this connection, the study attempts to answer several questions like whatglobalisation brings for the NGO?s and affect the role of the NGO?s, what therelationship is between the globalisation and civil society and thereof NGO?s, whatexplanations the theories put forward to the NGO?s, in which ways the reform of theUN have been developing concerning the role of the NGO?s, what roles the EUgives to the NGOs in its decision-making system.This thesis has three main parts and their six chapters. The first part coversthe conceptual framework icluding a chapter on globalisation and a second chapteron the issue of civil society and NGOs. The second part has a section on the role ofthe NGO?s in international system. The third part discusses the increasing role of theNGO?s in world politics analysing it with reference to case studies, including onechapter on the first case study of the Reform of the UN and the NGO?s, and asecond chapter on the second case study as the role of NGO?s in the EuropeanConvention. The third chapter of this part discusses the impacts and effects ofincreasment of NGO?s and development of the new trends with reference to thediscussions on world government. Finally there is a section for the evaluation andresult.