Küreselleşme kıskacında televizyon yayınları ve kültürel kimliklerin gerilemesi
In the globalization pincers television broadcasting and recession of cultural identities
  1. Tez No: 219504
  2. Yazar: SUAT SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Teknolojik gelimelere paralel olarak günümüzde kitle iletiim araçları ulusal ve kültürel sınırları kolaylıkla amaktadır. Küresel iletiimin bu etkisi nedeniyle özellikle Amerikansahipli çok uluslu irketlerin liderliindeki Batılı güçlerin, dünya iletiimini, azgelimi ulusların kültürel kimliklerine zarar verecek yönde tekelletirdikleri öne sürülmektedir. Marksist cephede yer alan eletirmenlere göre uluslararası eriime sahip olan bu iletiim araçları, teknolojik anlamda ileri olan ülkeler tarafından modern kültürü yaymak, tüketime dayalı standart bir yaam tarzı oluturmak, insanların tutum ve davranılarını deitirmek amacıyla yönlendirilmektedir. Bu balamda ortaya atılan medya emperyalizmi iddialarına göre, günümüzde medya kültürel süreçlerin merkezinde yer alır, dolayısıyla da kültürel tahakküm konuları medya tahakkümüne dönüür. Bu açıdan medya, tez çalımamızın balıı olarak da televizyon yayınları incelenmesi gereken bir olgu olarak karımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu süreçte kültürel kimliklerin ne gibi etkilere maruz kaldıı ve bu olgu ile birlikte gerçekten evrensel bir kültür mü oluturulmaya çalııldıı bu çalımada yanıt aranmaya çalıılan konulardır.
Özet (Çeviri)
Today due to the technological developments, mass communication can pass through the national and cultural bounders very easily. It is put forward that because of this affect of mass communication, specilally American-owned multinational companies have monopolised the world communication in order to damage the developing countries?s cultural identities. According to the critics who have Marxist ideology, mass communication is being guided to spread the modern culture, to create a standart life that is proppted up by consuming and to change the human beings attitude and behaviours. According to the media imperialism thesis, media takes part in the centre of cultural process, consequently cultural domination transforms to the media domination. From this perspective, media, but as a title of our thesis television broadcasting has to be analysed. In this process, we are trying to to find answers for what kind of effects have been done to the cultural identities and is it really trying to create an universal culture.