Okulöncesi eğitim almış ve almamış öğrencilerin okula uyumlarının karşılaştırılması
Comparison of the adaptation to school for kids who has pre-education or who hasn't
- Tez No: 219560
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Okul öncesi eğitim olarak adlandırılan 0-6 yaş arası dönem,çocuğun oldukça hızlı geliştiği ve öğrenmeye açık olduğu bir dönem olması bakımından son derece önemlidir.Bu dönemde çocuklara temel davranış ve alışkanlıklar kazandıran okul öncesi eğitim kurumlarının önemi göz ardı edilemez.Bu araştırma, okul öncesi eğitim alan ve almayan öğrencilerin, okula uyumlarını,1.sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirmek amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Araştırmada öğrencilerin okul öncesi eğitim alma durumlarının, okula uyumlarının, öğretmen görüşlerine göre değerlendirmeye çalışılmıştır.Okul öncesi eğitim almış olmanın,okula uyum sürecini nasıl etkilediğini anlatacak şekilde açık uçlu sorular hazırlanmış ve bu görüşlerden yararlanılarak anket soruları hazırlanarak anketler yaptırılmıştır.Araştırma giriş, ilgili literatür, yöntem, bulgular, tartışmalar, sonuç ve öneriler olmak üzere altı bölümden oluşmuştur.Öğretmenler, okul öncesi eğitim alan öğrenciler ile almayan öğrenciler arasında okula uyumları açısından fark olduğu ve bu farklılığın okul öncesi eğitim alanlar lehine olduğu yönünde görüş belirtmişlerdir.Bu nedenle okul öncesi eğitime gereken önem verilmeli ve her çocuğun bu hizmetten faydalanması için herkes üzerine düşen görevleri yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
Preschool education of children between the age of 0 ? 6 is a crucial stage as it is the time of rapid growth and eagerness to learn.The Importance of Educational institutions on young learners should not be ignored in relation to behaviour and attitudes during the pre ?school period.The research which has been conducted through the observation of the first grade teachers was done to evaluate the harmony of the young learners to school who has pre- school education and who doesn?t. It has been tried to study of kids harmony to school who have preschool education according to their teachers.Of those who had pre-school education, a questionnaire was prepared and carried out with open ended questions in order to explain how young learners become accustomed to the school.This research contains 6 sections which include, Introduction, Related Literature, Methodology, Investigation, Discussions, Conclusion and Suggestions.Teachers observed that there is a difference between kids who has a preschool education and who doesn?t have, according to their adaptation to schoolFor this reason, the importance of pre-school education should be realized in order for kids to benefit from the education and Everybody has to do what requires for for this.