Öğretmenlerin sınıf ortamında ödül-ceza sistemini uygulama düzeyleri
The application degree of prize-imposition system in the classrooms by the primary school teachers
  1. Tez No: 219561
  2. Yazar: ŞÜKRÜ KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin sınıf ortamında ödül-ceza sistemini uygulama düzeyleri incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada ? Öğretmenlerin sınıf içerisinde disiplini sağlamada kullandıkları sosyal, fiziksel ve psikolojik ödül-ceza yöntemlerini uygulama sıklıklarının düzeyi nedir?? sorusunun cevabı aranmıştır.Araştırma giriş, ilgili literatür, yöntem, bulgular, tartışmalar, sonuç ve öneriler olmak üzere altı bölümden oluşmuştur.Tezin giriş kısmında, problemi, varsayımları, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve konuya ilişkin kavramlar yer almıştır.Tezin ikinci bölümünde literatür taramasına yer verilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde araştırma sürecinin yöntem bilgilerine yer verilmiştir. Araştırmada kullanılan evren ve örneklem; verilerin toplanması ile ilgili yapılan çalışmalar, verilerin işlenmesi ve araştırmada kullanılan istatistiksel teknikler açıklamıştır.Tezin bulgular kısmında önce, öğretmenlerin özelliklerine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra öğretmenlerin sınıf ortamında ödül-ceza sistemini uygulama düzeylerine ait bulgular tablolar aracılığıyla belirtilmiştir.Tezin beşinci bölümünde tartışmalara yer verilmiştir.Sonuçlar ve öneriler tezin altıncı bölümünde belirtilmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlar ise:A) SOSYAL CEZA1.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Her Zaman =% 40,4) Her Zaman Kuralları Hatırlattıklarını Ve Daha Sonra (Bazen=% 33,3) Bazen Sınıf Huzurunda Uyardıklarını Belirtmektedirler.2.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Hiçbir Zaman =%71,3) Hiçbir Zaman Bireysel Ve Toplu Etkinliklerden Men Etmediklerini Ve Daha Sonra (Hiçbir Zaman=%61,2) Hiçbir Zaman Sınıfta Yargılattırmadıklarını Belirtmektedirler.B) FİZİKSEL CEZA1.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Bazen=% 40,8) Bazen Sınıf İçinde Yer Değiştirdiklerini Ve Daha Sonra (Hiçbir Zaman=% 56,1) Hiçbir Zaman Sınıfta Ayakta Bekletirmediklerini Belirtmektedirler.2.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Hiçbir Zaman =%91,8) Hiçbir Zaman Eve Göndermediklerini Ve Daha Sonra (Hiçbir Zaman=%89,4) Hiçbir Zaman Tekme Atmadıklarını Belirtmektedirler.C) MADDİ ÖDÜL1.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Her Zaman =% 45,1) Her Zaman Mimikleriyle Tasdik Ettiklerini Ve Daha Sonra (Her Zaman=% 34,5) Her Zaman Başını Ve Saçını Okşadıklarını Belirtmektedirler.2.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Hiçbir Zaman =%38,4) Hiçbir Zaman Başarı Belgesi Vermediklerini Ve Daha Sonra (Hiçbir Zaman=%34,9) Hiçbir Zaman İstediği Yere Oturturmadıklarını Belirtmektedirler.D)SOSYAL ÖDÜL1.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Her Zaman =% 51,8) Her Zaman Adaletli Davrandıklarını Ve Daha Sonra (Her Zaman=% 49,4) Her Zaman Söz Hakkı Verdiklerini Belirtmektedirler.2.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Hiçbir Zaman =%51,0) Hiçbir Zaman Ailesini Ziyaret Etmediklerini Ve Daha Sonra (Hiçbir Zaman=%40,8) Hiçbir Zaman Elinden Tutarak Sınıfa Girmediklerini Belirtmektedirler.E) PSİKOLOJİK CEZA1.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, En Çok (Bazen=% 43,1) Bazen Bağırırım Ve Daha Sonra (Bazen =% 40,4) Bazen Surat Astıklarını Belirtmektedirler.2.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Hiçbir Zaman =%83,5) Hiçbir Zaman Alay Etmediklerini Ve Daha Sonra (Hiçbir Zaman=%82,7) Aşağılamadıklarını Belirtmektedirler.F) PSİKOLOJİK ÖDÜL1.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Her Zaman =% 52,2) Her Zaman Sevgi Gösterdiklerini Ve Daha Sonra (Her Zaman =% 49,8) Her Zaman Teşekkür Ettiklerini Belirtmektedirler.2.Araştırmaya Katılan Öğretmenler, (Sık Sık =%30,6) Sık sık İstediklerini Yapmadıklarını Ve Daha Sonra (Bazen=%32,9) Bazen Özür Dilediklerini Belirtmektedirler.Araştırmada yararlanılan kaynaklara ve veri toplamada kullanılan ankete, tezin son kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The application degree of prize-imposition system in the classrooms by the primary school teachersIn this research, it is analysed that the application degree of prize-imposition system in the classrooms by the primary school teachers.?What is the degree of the social, phsical and psychological prize-imposition methods? frequencies which are applied by the primary school teachers to keep discipline in classrooms?? it is tried to find the answer of this question.This research has six headings which are the introduction ,related literature,the method, the diagnosises, the debate,the results and suggestions.The introduction of the thesis includes the hypothesises about the thesis,the purpose of thesis and its importance,the limits and related concepts of the thesis.There is a research of the related literature about the thesis in the second stage.There are the information about the methods of the research process in the third stage. It is explained that the cynosure of the research, studies about gathering the datas ,statistical information about the research.In the diagnosises part, there is information about the properties of teachers?. After that, the dicoveries explained using the tables that relatived to the application degree of prize-imposition system in the classrooms by the primary school teachers.There is a debate part in the fifth part .The result and the suggestions are told in the last part.The results of the thesis:A)SOCIAL IMPOSITION1.The primary school teachers take part in this research signed that they always remind of rules ( Always =%40,4) and then they sometimes warn students in the classroom. (Sometimes= %33,3)2.The primary school teachers take part in this research signed that they never prohibit the students from individual or collective activities (Never= %71,3), and then they never judge the students in classroom (Never =%61,2)B) PHYSICAL IMPOSITION1. The primary school teachers take part in this research signed that they sometimes replace the students in classroom (Sometimes=%40,8) and then they never stand the students up in classroom (Never=%56,1).2. The primary school teachers take part in this research signed that they never send the students away (Never=%91,8) and then they never kick the students (Never=%89,4)C)CORPOREAL PRIZE1.The primary school teachers take part in this research signed that they always confirm the student using mimes( Always=%45,1) and then they always fondle the students (Always=%34,5)2.The primary school teachers take part in this research signed that they never give testimonial to their students (Never=%38,4) and then they never placed the students where they want (Never=%34,9)D)SOCIAL PRIZE1.The primary school teachers take part in this research signed that they always behave in equity (Always=%51,8) and then they always allow the students to speak (Always=%49,4)2.The primary school teachers take part in this research signed that they never visit their students? parents (Never=%51,0) and then they never come in the classroom taking their students? hand (Never=%40,8)E)PSYCHOLOGICAL IMPOSITION1.The primary school teachers take part in this research signed that they sometimes shout (Sometimes =%43,1) and then they sometimes frown(Sometimes=%40,1).2.The primary school teachers take part in this research signed that they never derision the students (Never=%83,5) and then they neverF)PSYCHOLOGICAL PRIZE3.The primary school teachers take part in this research signed that they always hold in esteem (Always=%52,2) and then they always thank to the students(Always=%49,8).4.The primary school teachers take part in this research signed that they often don?t do what the students want (Often=%30,6) and they sometimes apologize from the students(Sometimes=%32,9)The resources and the used poll are located at the end of the research.