Finansal risklerin yönetimine ilişkin alternatif sigorta ürünlerinin geliştirilmesi
Developlment of alternative insurance products concerning finansal risks
- Tez No: 219630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YÜKSEL MERMOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşme ve ekonomide meydana getirdiği etkilerler, günümüzde geleneksel risklerden farklı olarak yeni bir risk kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Söz konusu gelişmeler neticesinde finansal olarak nitelendirilen risklere karşı korunmak amacıyla alternatif araçların geliştirilmesi ihtiyacı gündeme gelmiştir.Sermaye piyasası ile entegre olmak suretiyle kullanılan türevsel ürün ve tekniklerle piyasalarda oluşabilecek kur riski, faiz riski, likidite riski, enflasyon riski ve kredi riski gibi finansal riskler, yönetilerek minimize edilebilmektedir. Dolayısıyla geliştirilen araç ve tekniklerle sigorta şirketlerinin riski üstlenmek istemeyen tüzel kişiler adına riskleri üstlenerek finansal piyasalara alternatif ürünler sunması mümkün hale gelmiştir.Böylece sermaye piyasası sigorta entegrasyonu sayesinde daha çok işletmeler açısından olumsuz etkilere neden olan finansal risklerin sigortalanarak teminat altına alınması, kurumsal nitelikteki sigorta ürünlerinin geliştirilmesinde etkili olmuştur. Buna yönelik mevcut uygulamalardan da anlaşılacağı gibi günümüz ekonomisinde talebin artmasına paralel olarak finansal risk sigortalarının tanınmasından sonra her türlü finansal riske teminat bulunabilen bir piyasa oluşabilecek ve teminatlar çeşitlendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Globalization and its effects on economy created today a new risk concept different than the traditional ones. As a result of this new situation, alternative means have been needed to develop to be able to prevent from the risks which are regarded as financial.With the help of derivative products and techniques which are used through integration with the capital market, financial risks such as parity risk,interest risk,liquidity risk,inflation risk and loan risk that may occur in the markets can be minimized through management. Thus with the help of those devices and techniques,insurance companies have been able to provide alternative products to the financial markets by taking over the risks on behalf of legal entities.Therefore, thanks to the capital market and insurance integration, quarantee of financial risks through insurance which cause negative results mostly to the enterprises has been influencial on the development of instıtuonal insurance products. As can be seen in the related aplications,today, paralel to the increasing demand in economy, with the recognition of financial risk insurances, a market will be created to find quarantee for any kind of financial risk and there will be a rauge of quarantees.