Üniversite öğrencilerinin aleksitimik düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi (Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi örneği)
The investigaion of alexithymia levels of university students according to some variables(in the sample of Gazi Educational Faculty, Gazi University)
  1. Tez No: 219683
  2. Yazar: TUBA BAĞCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin aleksitimi düzeylerinin; benlik saygısı, durumluk ve sürekli kaygı düzeylerine, cinsiyete,yaşa, ekonomik düzeye ve kullanılan ele göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Araştırma 2006 ? 2007 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesinin tesadüfi yolla seçilen; Eğitim Bilimleri (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık), İlköğretim (Sınıf ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği) ve Türkçe Eğitimi (Türkçe Öğretmenliği) Bölümlerinde öğrenim gören 450 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada öğrencilere; Toronto Aleksitimi Ölçeği, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçekleri ve Kişisel Bilgi Formu birlikte uygulanmıştır.Bu araştırmada aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır:1.Benlik saygısı düşük ve yüksek olan üniversite öğrencilerinin aleksitimi puan ortalamaları arasında önemli bir fark olduğu görülmüştür. Benlik saygısı düşük olan öğrencilerin aleksitimi düzeyleri benlik saygısı yüksek olan öğrencilerden daha yüksektir.2.Sürekli kaygıları yüksek ve normal olan üniversite öğrencilerin aleksitimi puan ortalamaları arasında da önemli bir fark görülmüştür. Sürekli kaygıları yüksek olan öğrencilerin aleksitimi düzeyleri, kaygıları normal olan öğrencilerden daha yüksektir.3.Erkek ve kız üniversite öğrencilerinin aleksitimi puan ortalamaları arasında önemli bir fark görülmüştür. Erkeklerin aleksitimi düzeyleri kız öğrencilerinkinden daha yüksektir.4.Üniversite öğrencilerinin durumluk kaygı düzeyine, yaşa, ekonomik duruma ve kullanılan ele göre aleksitimi düzeyleri arasında ise anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmış ve sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study to investigate whether alexithymic level of students; self-esteemed and the state-trait anxiety levels change or not respect to constant anxiety level,gender,age,economical state and individual person.At the investigation, randomly selected 450 students at different grade levels in 2006-2007 academic year at Department of Educational Science(Consulting Psychology),Department of Primary Teaching(Primary School and Mathematics Teaching Programme) and Department of Turkish Language Teaching in institute of Educational Faculty of Gazi University were taken as sample.In the investigation,Toronto Alexithymia Scale,Coopersmith Self-esteem Scale,State-Trait Anxiety Inventory and Personal Information Form superimposed on students.The findings are as follows:1-There is a significant difference on the mean of alexithymia score between low and high self-esteem of university students.Alexithymia score of students who have low self-esteem is higher than students who have high self-esteem.2-There is a signifacant difference between the mean of alexithymia score of high and normal constant anxiety of university students.Alexithymia score of students who have high constant anxiety is higher than students who have normal anxiety.3-There is significant difference between alexithymia score of two different genders. Alexithymia score of boys is higher than girls.4-There is no significant difference between alexithymia scorse of students belong to state anxiety level,different age,economical state and individual person.The findings of the study were discussed in the light of relevant literature.