Güvenlik ve barışı açıklamak: Realizm, uluslararası sistem ve değişim
Explaining security and peace: Realism, international system and change
  1. Tez No: 219735
  2. Yazar: EMEL ALBAYRAK JAMİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde uluslararası iliskiler disiplinine büyük kuramsal katkıları bulunmusolan (Neo)Realist teori ile sistemsel degisim teorileri gözden geçirilerek, çesitlisistem yapılarının uluslararası politikada istikrar, barıs ve güvenlige olan etkilerininaçıklanması hedeflenmistir.Tezin birinci bölümü özellikle realist teoriye ait kavram ve görüsler üzerindeyogunlastırılmıs; güç, sistem, güçler dengesi gibi realist teoriye özgü kavramlarınaçıklanmasının ardından, uluslararası sistem kavramını dünya politikası analizinedahil ederek klasik realizmi gelistirmis olan neorealist yazarların görüsleriaracılıgıyla tek, çift ve çok kutuplu sistem çesitlerinin ve karsılıklı bagımlılıgın barısüzerindeki etkileri tartısılmıstır.kinci bölümde uluslararası sistem ve dünya düzenleri kavramlarıgelistirilerek sistemsel degisim teorileri incelenmis ve ne tür sistemlerin istikrar vebarısın muhafazası üzerinde daha etkili olabilecegi tartısılmıstır.Üçüncü bölümde ise içinde bulundugumuz mevcut düzen ile gelecekteolusması muhtemel bir yeni dünya düzeninin ne sekilde karsımıza çıkabilecegiüzerinde görüsler bildirilmis ve muhtemel bir yeni dünya düzeninin süper güçleriolması beklenen devletlerin olanakları ve sistem içerisindeki rollerine deginilerekmevcut dünya düzeninin lideri olan ABD üzerinde yogunlasılmıstır.Günümüzde uluslararası politika alanındaki degisimlerin son derece hızlı birsekilde yasanmakta oldugu gerçeginden hareketle, bu çalısma uluslararası iliskileringelecegine dair normatif çıkarımlar yapmaktan ziyade, degisimlerin alacagı yönedogru ısık tutmayı hedeflemistir. Bu çalısma degerlendirilirken bu durumungözönünde bulundurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain how different system structures affect stability,peace and security in world politics by reviewing the main concepts of (neo)realisttheory, which has contributed greatly to the development of international relationsdiscipline, as well as the power transition theories.The first chapter focuses on some essential concepts of the realist theory suchas power, system and balance of power. By reviewing the contributions of somenoted neorealist scholars, who have progressed classical realism by introducing theinternational system concept into the analysis of world politics, the effects ofunipolar, bipolar and multipolar system types and interdependency on the worldpeace is discussed.The second chapter, after further developing the international system andworld order concepts, discusses which system types could be more effective inprolonging the stability of the system and the world peace.The third chapter reviews the characteristics of the current world order aswell as the potential challenges to the current order. More emphasis is given to theUS, the current leader of the international system, whilst discussing the capabilitiesand roles of some of the potential superpowers in a possible new world order.Considering how fast political change takes place in today?s world, this workhas tried to refrain from making normative deductions about the future ofinternational relations but aimed to make projections into what direction the futurechanges might take. This fact should be considered while this thesis is beingappraised.