Kültürlerin kesişimi, aksanlı sinema ve Almanya'daki 2. ve 3. kuşak Türk yönetmenlerin sinemasal üretimi
Cultural intersection,accented cinema and cinematic production of 2nd and 3rd generation Turkish filmmakers in Germany
- Tez No: 219736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜN YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde göçmenlik, yersizleşme ve sinema ilişkisi bağlamında, ?kültürlerin kesişim alanlarında kimliğin oluşumu? konusuna yer verilmiş ve bu kimlikler dinamik, toplumsal koşullara göre şekillenen, çift sesli, ?senkretik? kimlikler olarak tanımlanmıştır. İkinci bölümde ise bu kültürel üretimin sinemasına değinilmiş ve Üçüncü Sinema, Hong Kong sineması, Beur Sineması, Siyah İngiliz ve Asyalı İngiliz Sinemaları üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Hamid Naficy'nin ?Aksanlı Sinema? kategorizasyonu anlatılmış, aksanlı sinemanın türleri, üretim biçimleri üzerinde durulmuş ve aksanlı sinemanın biçem öğelerine yer verilmiştir. Ardından Türkiye'den Almanya'ya göçün kısa tarihine ve sinemada Almanya-Türkiye ilişkisine değinilmiştir. Son olarak Almanya'da yaşayan 2./3. kuşak Türk yönetmenler Fatih Akın, Buket Alakuş, Yüksel Yavuz, Sülbiye Günar, İdil Üner ve Sinan Akkuş'un filmleri aksanlı sinema öğeleri açısından incelenmiş ve biçemsel özellikleri ve üretim biçimleri ile aksanlı sinema özellikleri taşıyan üretimler olarak ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
The first part of the research investigates the formation of intersititial identity in relation to migration, displacement and cinema. Intersititial identity is described as a dynamic, double-voiced and sencretic identity. The second part is about cinema as a cultural product and focuses on Third Cinema, Hong Kong Cinema, Asian British, Black British and Beur Cinema. The third part of the research is based on Hamid Naficy?s categorization of accented cinema. In this context, sub-types, production modes and constitutive components of accented style are defined. Afterwards short history of Turkish migration to Germany and cinematic relationships between Turkey and Germany are described. Finally, the films of Turkish filmmakers who live in Germany - Fatih Akın, Buket Alakuş, Yüksel Yavuz, Sülbiye Günar, İdil Üner and Sinan Akkuş- are interpreted by the components of accented style