Appreciation of Marina Carr's plays in the light of Post-Modern Theories
Marina Carr'in oyunlarinin post-modern teoriler işiğinda değerlendirmesi
- Tez No: 219758
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELİZABETH PALLİTTO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çağdaş İrlandalı oyun yazarı Marina Carr' ın oyunlarını incelemeyi hedefler. Bu tezde incelenen oyunların isimleri şunlardır: By the Bog of Cats, The Mai and Portia Coughlan. Marina Carr kendi ulusunun kimliğini yatsıtmak amacıyla toprak, dil ve yerel efsaneleri tema olarak kullanmıştır. Carr aynı zamanda oyunlarında güçlü kadın karakterler kullanmış ve kendi kültürünü bu kahramanların aynasından yansıtmıştır. Bir ulusun gelecek kaderini belirleyen en önemli unsurlardan biri de ?tarih? olduğundan, tezimde aynı zamanda ? tarih? temasını işledim. Diğer milliyetçi İrlandalı yazarların yapmış olduğu gibi Marina Carr da yerel ve kültürel mit ve efsaneleri kullanarak İrlandalıların ortak tarihine göndermeler yapmıştır. Carr aynı zamanda karakterlerin İrlanda aksanı ile konuştuğu oyunlarında kırsal ? Midlands? bölgesine özel olarak odaklanmıştır. ? Gerçek İrlanda' yı? köylülerin temsil ettiği inancından dolayı, karakterin çoğu köylülerden seçilmiştir. Carr oyunlarında ayrıca ?toprak? ile ?kadın? arasında bir bağlantı kurar, çünkü sömürgecilik tarihinde ?toprak? her zaman feminen sembollerle temsil edilmiştir. Tüm problemleri, kusurları ve mücadeleleri ile Carr' ın karakterleri ve aileleri ?gerçek? İrlanda'nın sahnedeki yansımalarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis will analyze three plays by the contemporary Irish playwright Marina Carr. The plays presented here are By the Bog of Cats, The Mai and Portia Coughlan. Marina Carr uses landscape, language and legends to reflect the identity of her own nation, Ireland. She uses strong female characters and reflects her own culture through the mirror of these female heroines. History is another important theme in my thesis, since the future of a nation can be determined by its history. Like other Irish writers, Marina Carr uses the myths and legends to refer back to the history of Ireland. She also has a special focus on the rural landscape of the Irish Midlands in her plays, where the characters speak with strong Irish accent. Those characters are mostly the peasants, as peasantry is believed to represent the ?real? Irish. Carr combines the female with the land, because in history of Ireland, the land has been represented as a woman. With all their problems, defects, and struggles, Carr?s individual characters and families are an artistic reflection of ?real? Irish society.