Halka doğru dergisi, tahlili fihrist, inceleme, seçme metinler
Halka doğru magazine, analysis index, research, selected texts
- Tez No: 219764
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalısmada, 1913 ile 1914 yılları arasında, toplam elli iki sayı çıkmıs olan, Halka Doğru dergisi incelenmistir. Çalısmamız sırasında mecmuanın bütün sayıları gözden geçirilmis ve dergide çıkan bütün yazılar okunup incelenmistir. Çalısmamızın `'giris'' bölümünde `'Halka Doğru'' dergisinin çıkmasına zemin hazırlayan tarihi, siyasi ve içtimai arka plandan bahsetmeye çalıstık. Bu çerçevede `'II. Mesrutiyet dönemi fikir akımları'' ile `'Türkçülük'' ve `'Türk Ocakları''na, ayrıca `'Halkçılık'' ile `'Halka Doğru Hareketi''ne de umumi olarak değinmeyi gerekli gördük. Osmanlı'da dergiciliğin tarihi gelisimi ile Halka Doğru'nun bu tarihçe içerisindeki yeri, `'Halka Doğru''yla aynı dönemde yayımlanmıs olan diğer dergiler, derginin sekil ve muhteva özellikleri ve `'Halka Doğru''nun yazar kadrosuyla ilgili incelememizi birinci bölüm içerisinde ayrı baslıklar halinde ele aldık. ?kinci Bölüm'ü `'Yazar Adlarına'' ve `'Konu Baslıklarına'' göre yaptığımız fihristlere ayırdık. Konu Baslıklarına göre yaptığımız fihristte, her yazının karsısında, o yazının muhtevasıyla ilgili özet mahiyetinde bir açıklama yapmayı uygun gördük. Üçüncü Bölüm'ü `'Halka Doğru''dan seçilmis yazılara ayırdık. Özellikle edebiyatla ilgili yazıları tercih ettiğimiz bu bölümdeki yazıların sıralanmasında, konulara göre fihristteki sırayı dikkate aldık. Tezimizi hazırlarken faydalandığımız kaynakları, `'Bibliyografya'' kısmında gösterdik. Tezimizin sonundaki Ek 1 kısmında, dergide yer alan fotoğraflara ve açıklamalarına, Ek 2'de ise `'Halka Doğru''dan seçilmis cilt, kapak ve sayfa örneklerine yer verdik.
Özet (Çeviri)
In this study The ?Halka Doğru? magazine which was published as fifty two issues between the years 1913 and 1914 was examined. During our study all of the issues were checked over and all of the articels were read and analyzed. In the introduction of our study we tried to mention about the historical, political and social background which formed a basis for the publication of the magazine. In this context we found it essential to mention the second monarchical constitutional era?s movements of thought and ?Türkçülük?(Turkism) and ?Türk Ocakları? (Turk?s Associations) added to these the movements of ?Halkçılık?(Populism) with? Halka Doğru Hareketi? (Towards the Society Movement). We took up the historical development of the magazine publishing in the Ottoman Empire and the place of the? Halka Doğru? in this historical procedure, the other magazinese published in the same era, the form and the context of the magazine and the writers of the ?Halka Doğru? in separete tittles through the first section. The second section is set for the index according to the ?writers? names? and ?titles? . In the index which was formed according to the titles we found it appropriate to add brief explanations for each essay. The third section was reserved for some selections from ?Halka Doğru? . We took the order of the index for the subject titles in the order of the essays in which essays about literature were chosen. The resources were shown in the fourth section of bibliography. In the appendix 1 section we gave place for the photographs and their explanations which were published in the magazine and in the appendix 2 section some samples of covers and pages from?Halka Doğru? were given.