Mizan gazetesi inceleme, tahlili fihrist, seçme yazılar (Kahire dönemi 159-184; Paris-Cenevre dönemi 1-29; II. İstanbul dönemi 1-135 sayılar)
Investigations of the newspaper of Mizan, index and selected articles
- Tez No: 219763
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 542
Özet
Bu çalısmada Abdülhamit devrinin önemli sahsiyetlerinden tarih, edebiyat, siyaset alanında eserler veren özellikle gazeteciligiyle ön plana çıkan Mehmed Murad Efendi'nin Mizan gazetesinin üç dönemi; Kahire Dönemi (159-184. sayılar), Paris- Cenevre Dönemi (1-29. sayılar) ve II. Mesrutiyet Dönemi (1-135. sayılar) incelenmistir. Birinci bölüm gazetenin yayın dönemleri, sekil özellikleri, konuları ve yazarlarına odaklanmıstır. İkinci bölümde yazar adlarına ve konularına göre fihrist, üçüncü bölümde ise seçme metinler yer almaktadır. Gazeteden seçilmis örnek sayfalar çalısmanın ek bölümündedir.
Özet (Çeviri)
In this work, three periods of the Mizan newspaper of Mehmed Murad Efendi, who is one of the important persons of his age due to his works in history, literature, politics, and especially in journalism, are examined: Cairo Period (issues 159-184), Paris-Geneva Period, and The Second Constitutionalism Period (issues 1-135). This first section focuses on the publication periods, structure properties, topics, and authors of the newspaper. The second section contains the names of the authors and the table of contents. Some selected texts are presented in the third section. The appendix has the examples of the newspaper?s pages.