The role of The European Union in the solution of The Cyprus dispute in the light of The United Nations-led settlement efforts
Birleşmiş Milletler çözüm girişimleri ışığında Kıbrıs sorununun çözümünde Avrupa Birliği?nin rolü
- Tez No: 219777
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez, BM önderliğindeki çözüm girişimleri ışığında, Kıbrıs sorununun çözümünde AB'nin rolünü, bir başarısızlık örneği olup olmaması çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır ve eğer başarısızlıksa bunun altında yatan temel nedenleri bulmayı hedeflemektedir. Kıbrıslı Rumların kontrolündeki ?Kıbrıs Cumhuriyeti?nin tüm ada adına AB üyeliği, adanın siyasi ve ekonomik bölünmüşlüğünü Kıbrıslı Rumların lehine perçinleyerek, Kıbrıs sorununun dinamiklerini değiştirmiştir. Bu noktada, BM, AB ve Türk tarafının çözüm önerileri şu bağlamda farklılaşmaktadır: BM ve AB, iki bölgeli ve iki toplumlu federal bir devletin kurulmasını desteklerken, Türk tarafı Kıbrıslı Rumlarla birleşmeleri karşılığında KKTC'nin tanınması üzerinde ısrar etmektedir. Tarafların AB ile bütünleşme beklentileri, bir uzlaşmaya katkıda bulunabilirse de, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB üyeliğinin 1960 sistemine göre yasal olmaması, AB`nin tarafların beklentilerine ilişkin yanlış algılamaları, AB politikalarının yansız ve güvenilir olmaması ve politika yöntemlerinin etkisizliği Birliğin başarısızlığına yol açmıştır. Bu tez, BM ve AB resmi belgelerine, tarihi ve hukuki gerçeklere ve literatürdeki kaynaklara dayanarak, AB'nin Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüme katkıda bulunma konusundaki başarısının, Birlikten beklentilerin aksine, çok sınırlı olduğu sonucuna ulaşır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the role of the EU in the settlement of the Cyprus dispute in the light of the UN-led settlement efforts whether it is a failure and targets to fınd out the basic reasons, if it is a failure. The EU membership of the Greek Cypriot-controlled ?Republic of Cyprus?, on behalf of the whole island, has changed the dynamics of the dispute by deepening the island?s economic and political division in favour of the Greek side. Moreover, the settlement proposals of the UN, EU and Turkish side differ in the sense that while the two organizations support a bi-zonal and bi-communal federal state, the Turkish side insists on the recognition of the TRNC in exchange for its unification with the Greek Cypriots. Although the parties? EU integration prospects can contribute to a compromise, illegality of the EU membership of the GCA according to the 1960 system, misperceptions of the EU related to the parties? expectations, partiality and incredibility of the EU policies and ineffectiveness of its policy methods have led the Union?s failure. Relying on official UN and EU documents, on historical and legal facts and on literature works, this thesis reaches to the conclusion that the EU?s success in contributing to a permanent solution in the Cyprus dispute has been very limited contrary to the expectations from it.