Türk sinemasının ulusal karakterini etkileyen öğeler ve seyirci-sinema ilişkisi
The factors underlying national character of Turkish cinema and audience-film relations
  1. Tez No: 219778
  2. Yazar: LEVENT YILMAZOK
  3. Danışmanlar: PROF. SAMİ ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sinema ve sinema sanatçısı, içinde bulunduğu ekonomik kosullardan bağımsız değildir. Sinema sektörü büyük sermayeden yoksun ülkelerde yeni bir film çekebilmek için gereken finansman önceki filmin sağladığı gise basarısı ile sağlanır. Seyirci beğenisi yasamsal önem tasıdığı için, sinemacı muhatap aldığı kitleyle sıkı bir bağ kurmak zorundadır. Bu da ancak seyirciyi tanımakla mümkündür. Seyircinin beğenisi ise çok büyük oranda yüzyılların birikimi olan toplumsal kültür tarafından belirlenir. Bu bağlamda sinema sanatında, ekonomik kosullar ile toplumsal kültür arasında seyirci üzerinden kurulan bir iliski vardır. Ekonomik kosullar ile seyirci beğenisinin yanı sıra siyasal ortam da filmlerin niteliği üzerinde belirleyicidir. Uzun yıllar devletten ve aydınlardan destek görmeyen Türk sinemacıları doğrudan seyirciyle bağ kurmus, özellikle 1960-75 yılları arasında filmlerini seyircinin verdiği bilet paraları ile finanse etmislerdir. Filmlerin giderlerini pesin olarak karsılayan seyirci de sinemacıları nasıl film yapmaları gerektiği konusunda yönlendirmistir. Toplumsal kültürün belirlediği seyirci beğenisine göre sekillenen Türk sinemasının ulusal karakterini etkileyen öğeler yetersiz film yapım kosulları, dublaj yöntemi, 1948 yılında yerli filmler lehine yapılan vergi indirimi, 1990'lara kadar etkin biçimde uygulanan sansür, bölge isletmelerinin verdiği destek, yıldız oyuncu sistemi, anlatım diliyle Amerikan sineması ve melodram içeriğiyle Mısır sineması olmustur. Hala televizyonlarda sevilerek izlenen, benzerleri çağdas yorumlarla yapıldığında bugün yine büyük seyirci kitlesini sinema salonlarına çeken filmler, seyirci ile sinema arasında 1960-75 yıllarında kurulan ve Türk sinemasının ulusal karakterine etki eden iliskinin ürünüdür.
Özet (Çeviri)
Art of cinema and filmmaker are not independent entities of the economic environment they exist. In countries where film sector suffers lack of big capital, production of subsequent movie can be financed by box-office returns of the preceding one. Since audience choices ?determined by social culture to a large extent, as an outcome of centuries- are vital, filmmaker has to establish tight relations with targeted mass, which is merely possible by considering the average spectator. So for art of cinema, the connection between economic conditions and social culture is set through audience. In addition to economic conditions and audience choices, political environment has also influence on characteristics of movies. Turkish filmmakers who were not supported neither by governments nor by intellectuals had to resist on audience by using box-office returns as capital in advance for their movies, especially during 1960-75 period. The `capital-loaning? audience guided film producers how to make their movies. Under this guidance, the factors underlying national character of Turkish cinema were insufficient production conditions, use of dubbing, tax reduction in favor of native films in 1948, censorship which was effective widespread until 1990s, support of regional enterprises, star system, American cinema with its film language and Egyptian cinema with its melodrama content. Today on TV channels, the Turkish movies which were made during 1960-75 period reach the best ranking on prime-time. Moreover, the new movies similar to those old ones in theme and style are box-office success. That is why the same audience who supported Turkish films once upon a time still exist and are in need of movies.