Yugoslavya'dan İzmir'e (Türkiye) göç eden bazı ailelerdeki geleneksel tekstillerin kataloglanması
The cataloguing of the traditional textiles of some families which migrated from yugoslavia to İzmir (Turkey)
  1. Tez No: 219781
  2. Yazar: ASLI GÜZELAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. NURAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Crafts, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tez konumun ?Yugoslavya'dan İzmir'e Göç Eden Bazı Ailelerdeki Geleneksel Tekstillerin Kataloglanması? olarak belirlenmesinin nedeni, unutulmaya yüz tutmuş bu geleneksel tekstillerin zamanla tamamen ortadan kalkacak olmasıdır ve bu nedenle belgelenerek gelecek nesillere aktarılmaları gerekmektedir.Araştırmada yer alan aileler 1950-1990 yılları arasında Türkiye'ye göç etmiş olan ailelerdir ve Türkiye'ye göç eden bu aileler gelirken yanlarında bazı geleneksel el sanatı ürünler de getirmişlerdir. Tezin esas konusu olan bu tekstiller ölçülüp, fotoğraflanıp, belgelenmiştir.Araştırma konuma hazırlanırken önce araştırmamda izleyeceğim planı oluşturdum. Sorulacak soruları belirleyip, kimlik formlarını hazırladım. Görüştüğüm kişilerin ellerinde bulunan geleneksel tekstil ürünlerinin fotoğraflarını çekip, boyutlarını ölçüp, bilgilerini kaydettim ve kaynak kişi künyelerini çıkarttım. Araştırdığım ailelerin ellerinde oradan buraya getirdikleri kilimler, geleneksel kıyafetler ve aksesuarları, havlular, testi örtüleri, çorap, heybe gibi tekstil ürünleri bulunmaktadır.Araştırma sonrasında ortaya çıkan bilgileri belirli bir plan doğrultusunda kağıda aktardım. Araştırmamı üç bölüm olarak sundum. Birinci bölümde; Yugoslavya ve Yugoslavya'dan İzmir'e Göç Eden Bazı Aileler Hakkında Bilgi, ikinci bölümde; Yugoslavya'dan İzmir'e Göç Eden Bazı Ailelerdeki Geleneksel Tekstillerin Kataloglanması ve üçüncü bölümde ise Uygulama Çalışmalarına yer verdim.
Özet (Çeviri)
The reason why the subject of my thesis is determined as ?The Cataloguing of The Traditional Textiles of Some Families Which Migrated From Yugoslavia to İzmir (Turkey)? is that these traditional textiles which are tend to be forgotton will completely diseppear in the course of time, and therefore , they must be documented and passed on the coming generations.The families taking place in the research are families which migrated to Turkey between the years 1950-1990 and these families which migrated to Turkey had also brought some traditional handcraft products with them while coming, these textiles under consideration which are the basic subject of the thesis have been measured, photographed and documented.While getting prepared form my research subject, firstly, I composed the plan to be followed. I determined the questions to be asked and prepared the identity forms.I photographed and measured the sizes and enlisted the information regarding the traditional textile products which the people I interviewed had art hand I set the identification tags of the resorce persons. The people I interviewed have textile products such as rugs, traditional clothes and accessories, towels, blances, socks and shoulderbags made of thick cloth at hand.I put the information which arised after the research into writing to paper according to a certain plan. I presented my research in three parts. In the first part I mentioned Information Related to Some Families Which Migrated From Yugoslavia to İzmir; in the second part The Cataloguiıng of The Traditional Textiles of The Families Which Mİgrated From Yugpslavia to İzmir, and in the third part, on the other hand, the Application Studies.