Basında Türk-Yunan siyasi ilişkileri (1952-1959)
Politics between Turkey and Greece in the press (1952-1959)
  1. Tez No: 71705
  2. Yazar: MEHMET KARAYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
1952-1959 yılları arasında Türkiye ve Yunanistan arasındaki siyasi ilişkilerin incelendiği çalışmada, Zafer, Ulus ve Cumhuriyet Gazeteleri' nde yer alan haber ve yorumlar esas alınmıştır. Gazetelerin dışında döneme ait yazılı hatıratlardan da faydalanılmıştır. Tez, giriş bölümün dışında beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Ü.Dünya savaşı'ndan sonra iki ülke arasındaki yakınlaşma üzerinde durulmuştur. NATO'ya 1952 yılında dahil olan Türkiye ve Yunanistan arasında ilişkiler ve 1952- 1953 yıllarında iki ülke arasında gerçekleşen üst düzey ziyaretler hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, Balkanlar' da işbirliğini artırmak amacıyla kurulan Balkan Paktı hakkında bilgi verilmektedir. Yugoslavya, Yunanistan ve Türkiye arasında imzalanan Balkan Paktı'nın kuruluş amacı ve üye devletlerin Pakt'dan beklentileri anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, Türkiye ile Yunanistan arasında gerginliğe neden olan Kıbrıs sorunu üzerinde durulmaktadır. Kıbrıs Adası hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra Kıbrıs sorunun ortaya çıkışı anlatılmaktadır. Yunanistan'ın Kıbrıs Adası'nı ilhak etme çabaları, İngiltere'nin ve Türkiye'nin tutumları anlatılmaktadır. Kıbrıs konusunu çözüme kavuşturmak amacıyla düzenlenen Londra Konferansı hakkında bilgi verilmektedir. Bu Konferans sırasında Türkiye'de İstanbul, İzmir ve Ankara'da Rum vatandaşlarına yönelik olarak çıkan olaylar üzerinde durulmuştur. 1956-1958 yılları arasında Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin Kıbrıs sorununda izlediği politikalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, Kıbrıs Sorunuda varılan uzlaşma sonunda imzalanan Zürih ve Londra Andlaşmaları hakkında bilgi verilmektedir. Yine bu bölümde Yunan Başbakanı Karamanlis'in 1959 yılında Tükiye'ye yaptığı ziyaret üzerinde durulmaktadır. Beşinci bölümde ise 1952-1959 yılları arasında iki ülke arasındaki Ticari ve Kültürel ilişkiler üzerinde durulmuştur. 1952 yılında iki ülke arasında mutabakat sağlanan ancak yürürlüğe girmeyen Balık Avı Andlaşması ile Batı Trakya'da yaşayan Türk Azınlığın durumu hakkında bilgi verilmektedir. Ek kısmında ise, incelenen dönemde iki ülke arasında imzalanan andlaşmaların metinleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, which inquires into the political relations between Turkey and Greece, the news and interpretations in newspapers called Zafer, Ulus and Cumhuriyet, were taken into consideration. Apart from the newspapers, the written memoirs of the time were also used. Besides the introduction the thesis is made up of five parts. In the first part the closeness of the relations between the two countries after the World War II, was stressed. Information is given about the relations between Turkey (that became a member of NATO in 1952) and Greece and about the official state visits that took place in between two countries during the years 1952-1953. In the second part, information is given on the Balkan Pact which was founded in order to increase co-operation among Balkan states. The reasons for founding the Balkan Pact between Yugoslavia, Greece and Turkey and the expectations of the members of the pact are explained. The third part concentrates upon the Cyprus problem which creates tension between Turkey and Greece. After a brief information on the Island of Cyprus, the emergence of the Cyprus problem is explained. Greece's efforts to invade Cyprus, the conduct of England and Turkey are told. Information is given about the London Conferance, which was arranged in order to solve the Cyprus issue. The events that took place against Greek citizens in Istanbul, Izmir and Ankara, Turkey, during the time of the conference are focused upon. Also included are the politics that are followed by Turkey Greece and England about the Cyprus problem between the years of 1956-1958. In the fourth part information is given on the Zurich and London Treaties which were signed as a result of the aggreement made considering the Cyprus problem. Again in this part the visit of the Greek President Karamanlis to Turkey in 1959, is stressed upon. Fifth part concentrates upon the commercial and cultural relations between the years of 1952-1959. Information is given on the Fishing Treaty, that was signed by the two countries; however, was not effectively put into use, and on the conditions of the Turkish minority living in western part of Thrace. Included in the Appendix are the texts of the treaties signed between the two countries during the time under consideration.