Tarsus'ta çevre sorunlarıyla ilgili uygulamalı bir araştırma
An applied research that is relevant to enviromental issues at Tarsus
  1. Tez No: 219792
  2. Yazar: VELİ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Çevre Hukuku Kamu Hukukunun bir alt bölümü olarak kabul edilmektedir. Ayrıca hem kamu hem de özel hukuk karışımı olarak düşünenler de bulunmaktadır.Çevre sorunları arttıkça, çevre hukukunun önemi 20 nci yüzyılın ikinci yarısından itibaren daha da artmıştır. Çevre sorunları bölgeleri, ülkeleri, kıt'aları değil tüm dünyayı ilgilendirmektedir. Çevre sorunları başta insanlar ve hayvanlar olmak üzere tüm canlıları içeren ekosistemin, biyolojik çeşitliliğin ve organizmaların yaşamını tehdit etmektedir. Çevre sorunları Dünyamızın geleceği ile yakından ilgilidir. Benzer sorunlar Çukurova Bölgesinde ve Tarsus Bölgesinde de bulunmaktadır.Bu tezimizde Tarsus'un Çevre sorunları, Türk Çevre Kanunu çerçevesinde ele alınmıştır. Tez çalışmamız ankete dayalı uygulamalı bir çalışmadır. Anket soruları Tarsus'un üst düzey yöneticilerine, sivil toplum örgütleri başkanlarına ve çeşitli meslek grubundan ileri gelenlere yöneltilmiştir. 25 anketten 24'üne yanıt alınmıştır. Alınan yanıtlar tek tek incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Tezimiz; Genel Çevre Sorunları, Çevre ve Hukuk, Çevre Hakkı, Uluslararası Çevre Düzenlemeleri, Çevre Sorunlarına İlişkin Yargı Kararları, Tarsus'un Coğrafi Konumu, Anket Çalışmaları, Kurbanlı Köy'ünde Kurulması Planlanan Endüstriyel Katı Atık Bertaraf Tesisi, Genel Değerlendirme, Sonuç ve Öneriler ana başlıklarından oluşmaktadır.Anahtar Kelimeler/Deyimler: Çevre Hukuku, Kamu Hukuku, Çevre Hakkı, Çevre Sorunları, Yargı Kararları, Endüstriyel Katı Atık, Bertaraf Etme, Ekosistem, Biyolojik Çeşitlilik ve Organizma.
Özet (Çeviri)
The Environmental Law is accepted as one of the sections of Public Law. It is also thought of as the mix of the Public and the Private Law.As the more environmental problems increased, the more importance of environmental law arose after the second half of the 20th century. Environmental issues are closely tied with the future of our Earth. These problems threat first of all to human being, animals, living of the ecosystem, biodiversity and organism. Similar problems are not only dealing with the Earth, continents, countries and regions but also are found in the Çukurova and especially in the Tarsus area.For this reason, general environmental detailed questions of Tarsus vicinity are examined in the frame of the Turkish Environmental Law. Because of this, subject thesis is a study of the applied method designed for the questionnaire. The interrogation of the questionnaire were directed to the top executives, staff of non-governmental organizations and the prominent people from different occupational groups. 24 questionnaires files out of 25 were answered. Answers given were one by one examined and evaluated.This thesis consists of those main chapters: General Environmental Problems, Environmental and Law, Turkish Environmental Law, Environmental Rights, International Environmental Regulations, Civil Court Decisions Regarding Environmental Issues, Geographical Position of Tarsus, Survey Studies the Establishment of an Industrial Solid Waste Discarding Facility which is planned to be set up in the Village of Kurbanlı, General Evaluation , Consequences and Suggestions.Key Words and Terms: Environmental Law, Public and Private Law, Environmental Right, Environmental Problems, Civil Court Decisions, Industrial Solid Waste, Discarding, Ecosystem, Biodiversity and Organism.