Sarıkavak (Tarsus-İçel) magnezit yataklarının jeolojisi ve metallojenisi
- Tez No: 3638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz ; Sarıkavak (KB Tarsus-îçel} dolayının jeo lojisi ve magnezit cevherleşmesi konulu bu çalışma sonucu böl gede Mesozoyik ve Senozoyike ait olmak üzere toplanı 7 ayrı litostratigraf ik birim ayırtianmıştır, Mesozoyik yaşlı birim leri; O tok ton Demirkazık kireçtaşı,, ailokton konumlu Kızıldağ melanjı ile Hersin ofiyoiitif Senozoyik yaşlı birimleri ise; Otokton konumlu Gildirli formasyonu^ Kapiankaya formasyonu f Karaisalı kireçtaşı ile alüvyon birimi oluşturmaktadır. Ekonomik olan ve olabilecek nitelikli 18 adet magnezit damarının belirlendiği çalışma alanındaki cevher leşme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Seven different litostratigraphic units of î-lesozoic and Cenozoic aged were distinguished at the re sult of this research related to geology and magnesite mine ralization of Sarikavak (NW Tarsus-îcei) region» Mesozoic units are represented by the autochtonous Bemirkazik lime stone» the ailochtonous Kizildag melange and Mersin ophioiite. Cenozoic units are represented by autochtonous Gildirii for mation;. Kaplankaya formation» Karaisali limestone and alluvi um unit. In the study area where eighteen magne- site vein having economical value» mineralization is generally white colored and displays pure and good quality. Through this study it was concluded that there was no hydro thermal effect during the mineralization f the mineralization was developed by serpantine metasomatizm and surface materials»