Revolution of open source and film towards open film making
Açık kaynak film yapımına doğru: Açık kaynak devrimi ve film yapımı
  1. Tez No: 219805
  2. Yazar: KORAY LÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREAS TRESKE, YRD. DOÇ. DR. HAZIM MURAT KARAMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, açık kaynak film olarak adlandırılan Elephants Dream ve The Digital Tipping Point projelerini eleştirel bir çerçeveyle incelemektedir. Kuramsal çerçeve, Marsha Kinder, Allan Cameron ve Ed Folsom'un veritabanı anlatımı kavramına ilişkin teorik çalışmaları ve tezlerinin yanında temel olarak Lev Manovich'in veritabanı anlatımı ve uzamsal montaj teorileri üzerinden, yeni medya alanı ve bu alanın film yapımına etkilerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a critical analysis of self-proclaimed open source movie projects, Elephants Dream and The Digital Tipping Point. The theoretical framework derived from the new media discourse on film making, mainly based on Lev Manovich's database narrative and spatial montage theories among a detailed reading on database narrative with theoretical works and publications by Marsha Kinder, Allan Cameron, and Ed Folsom.