Effects of speech intelligibility on computer-based task performance in open-plan offices
Konuşma anlaşılabilirliğinin açık ofislerde bilgisayar tabanlı iş verimine etkisi
  1. Tez No: 219806
  2. Yazar: KIVANÇ KİTAPCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
The aim of this thesis is to find out the effects of speech and speech intelligibility oncomputer-based task performance in open-plan offices. The research was conducted in areal open-plan office environment to include the open-office experience of subjects to theanalysis. STM Bilkent Office was selected as the case, and 40 available open-officeoccupants were participated to the study. The experiment consists of three main phases.In the first phase, real-size measurement of selected open-office area within STM Bilkentwas analyzed to understand effects of divider panels on acoustical situation of the room,and to check the reliability of the computer simulation. In the second phase, acousticalsimulation of the site was done, to derive distribution graphs for speech related roomacoustics parameters. In the last phase, occupants computer-based task performanceswere tested under three different sound environments, which are continuous noise, speechand masked speech. According to statistical analysis of performance test, and acousticalproperties of the case STM, suggestions for renovation were discussed and tested incomputer simulation. It was found that, effects of intelligible speech on occupants taskperformance is only psychological, because it is significant that there is no differencebetween results of performance test. However, all of the occupants respond to thequestionnaires that speech sound environment was the most distracting one. Proposal forrenovation was given to minimize the effects of intelligible speech on occupants forpreventing the long-term effects on occupants' health.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı, anlaşılabilir konuşmanın açık ofis çalışanlarının bilgisayar tabanlıiş verimi üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, çalışanların açık ofise alışkanlıketkisinide göz önüne almak amacı ile gerçek bir ofis ortamında gerçekleştirilmiştir. STMBilkent ofisinde gerçekleştirilen çalışmaya, bu ofisi kullanan 40 kişilik bir grupkatılmıştır. Araştırma üç ana aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada STM Bilkentbinasından seçilen açık ofis alanının yerinde akustik ölçmleri, bölücü panoların ofisalanının akustik özellikleri üzerindeki etkisini anlamak ve akustik benzetimingüvenilirliğini sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada, mekanın akustikbenzetimi, konuşma ile ilgili oda akustiği değerlerinin dağılım grafiklerini elde etmekiçin yapılmıştır. Üçüncü aşamada katılımcılara konuşma, maskelenmiş konuşma ve sabitgürültü olmak üzere üç farklı ses ortamı altında bilgisayar tabanlı çalışma verimi testiuygulanmıştır. Test sonuçlarının istatistiksel çözümlemesi ve akustik ölçümlerden alınansonuçların ışığı altında, STM açık ofis alanı için çözüm önerileri sunulmuştur. Verimtestinin sonuçlarına gore, konuşmanın açık ofis çalışanları üzerindeki etkisi sadecepsikolojiktir. Fakat, test sonrasında verilen anketlere gore, katılımcılar en çok rahatsızoldukları ses ortamını konuşma olarak belirtmişlerdir. İç mekandaki değişiklik önerileri,stresin çalışanlar üzerinde yaratabileceği uzun vadeli etkileri düşünülerek sunulmuştur.