European capital of culture concept: The case of İstanbul 2010
Avrupa kültür başkenti konsepti: İstanbul 2010 örneği
  1. Tez No: 219804
  2. Yazar: FATMA GÜL EMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DEVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Avrupa Kültür Kenti kavramı 13 Haziran 1985'te Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonradan Avrupa Kültür Kenti seçilen Atina'ya oldukça olumlu kültürel ve sosyo-ekonomik etkiler olmuş ve bu kentin bir cazibe merkezi haline geldiği görülmüştür.1999 yılında Avrupa Kültür Kenti, Avrupa Kültür Başkenti olarak değiştirilmiştir. 2000 yılından itibaren de finanse edilmeye başlanmıştır. 2005-2019 arasında ise yeni seçim sistemi belirlenmiştir. 2005'ten sonraki seçimlerde bu unvan birden fazla kente verilmesi kararlaştırılmıştır. 2010 yılındaki Avrupa Kültür Başkent'lerinden biri de İstanbul'dur. 2010 yılında Avrupa kültür Başkenti seçilen Almanya ve Macaristan şehirleri ile birlikte 2010 yılı İstanbul kültür ve sanatsal faaliyetlerle adını duyuracaktır.Bu araştırmanın amacı Avrupa Kültür başkenti konseptinin ne olduğu, 2010 İstanbul AKB seçilmesi ve bu seçilme sürecinde İstanbul'un kazanımlarının ve yapılması gereken çalışmaların neler olduğu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The European City of Culture concept was suggested by Greek Culture Minister Melina Mercouri in June 13, 1985. Positive cultural and socio-economic effects were observed in Athens after being selected the European Capital of Culture besides making the city a center of attention.In 1999, The European City of culture concept was changed to the European Capital of Culture. Beginning from 2000, financing has been provided for the project. A new selection system has been formed fort he years between 2005-2019. In selections after 2005, it has been decided to give the title to more than one city. One of the European Capitals of Culture in 2010 is İstanbul. İstanbul will display it?s culture and art activities along with other Capital of Culture Cities from Germany and Hungary.The aim of this research is to present the European Capital of Culture program and the process of selection in Istanbul as the 2010 European Capital of Culture, potential gains to be denived from and the requisite activities needed for the requisite activities needed for the success of the program.