Breaking Binaries: A critical approach to the fifth generation chinese cinema
İkiliği Kırmak: Beşinci kuşak Çin sinemasına eleştirel bir yaklaşım
  1. Tez No: 219807
  2. Yazar: CHİEN YANG ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, İletişim Bilimleri, Philosophy, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Beşinci Kuşak Çin sinemasındaki Uzak Doğu betimlemelerinin nasıl yorumlanacağı kültür ve film çalışmaları alanlarında çözülememiş bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu tez, Çin sinemasındaki Beşinci Kuşak olgusunun anlaşılmasına ve bu olguya eleştirel yaklaşımlarda bulunulmasına engel teşkil eden bazı ciddi kuramsal problemlere dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Foucault'nun bilgi/iktidar nosyonlarını yeniden ele alarak Çin ve Batı dünyası arasındaki varsayılan ontolojik ilişkiyi bu karşıtlığın katı sınırları dahilinde sorgulamayı ve karmaşık ve düzensiz etkileşimin eleştirel olarak incelenebileceği bir açıklık bulmayı amaçlamaktadır. Bu ikiliği kırma sürecinde yüksek kültür - popüler kültür, sanat filmleri - kitlesel eğlence gibi algısal alışkanlıklarımızın ve yorumlama ilkelerimizin şekillenmesinde rolü bulunan karşıt kültür kategorilerini de sorgulamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
How to interpret the self-Orientalized representations in the Fifth Generation Chinese films remains an unresolved problem in cultural and film studies. This thesis underlines some of the major theoretical problems which have produced barriers for critical approaches to and understandings of the Fifth Generation phenomenon in Chinese cinema. By reconsidering the notion of power/knowledge in the Foucauldian sense, this work aims to challenge the assumed ontological relation between China and the West in rigid terms of binary oppositions and find an opening from this closure through which the complex and discursive interactions between the two can be critically examined. In this process of breaking the binaries, we are thus demanded to question the categories of culture, such as high vs. popular culture, art film vs. mass entertainment, etc., which take part in shaping our perceptual habits and interpretive politics.