Mimesis and sociality: A reading of the question of literature in Deleuze and Derrida
Mimesis ve toplumsallik: Deleuze ve Derrida'da edebiyat sorunsalinin bir okumasi
  1. Tez No: 219811
  2. Yazar: EMRE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Siyasal Bilimler, Philosophy, Fine Arts, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
The aim of this study is to discuss the significance of Platonic mimesis in the new forms of relationality and sociality proposed in the philosophies of Gilles Deleuze and Jacques Derrida. For a better understanding of this relationship, this thesis makes a detour to the question of literature in the thoughts of these thinkers. In this view, it is argued that the sociality proposed by Deleuze and Derrida challenge the traditional premises of society through the sorcery of becoming and wizardry of pharmakos respectively, criticizing the idealization of a model for citizenship and the originarization of sociality by way of a linear passage between the natural and the political.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı, Gilles Deleuze ve Jacques Derrida?nın felsefelerinde öne sürdükleri yeni ilişkisellik ve toplumsallık biçimleri için Platoncu mimesis düşüncesinin eleştirisinin arz ettiği önemi göstermektir. Tartışma, bu ilişkiyi anlamak için, bu düşünürlerin edebiyat sorunsalına yaklaşımları üzerinden yürütülmektedir. Böylece, Deleuze ve Derrida?nın öne sürdükleri toplumsallığın, oluş ve ?pharmakos? vurguları sayesinde, ideal bir vatandaşlık modeli oluşturulmasına ve toplumsallığın kökeninin doğal olandan politik olana doğrusal bir geçişte konumlandırılmasına getirdikleri eleştirilerle, toplumsallığa ilişkin geleneksel varsayımlardan ayrıldıkları noktalar tartışılmaktadır.