The ultrasound fetal image: The event of birth, female body and medical discourse
Ultrason fetus imajı: Doğum olayı, kadın bedeni ve tıbbi söylem
  1. Tez No: 219810
  2. Yazar: ERSAN OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MUTMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ultrason fetus imajı tıbbi pratik içinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Uzun bir tıbbi ve teknolojik tarhin çağdaş sonucu olan ultrason sayesinde insan bedeni ve bu beden içindeki patolojiler tıp tarafından bilinir ve kontrol edilebilir olmuştur. Ultrason imajı Michel Foucault'nun tıbbi bakış dediği şey tarafından üretilen spesifik bir imajdır. Bu tezde ultrason imajlarının tarihsel kökeninin bir analizi yapıldıktan sonra çağdaş kullanımına yoğunlaşılmıştır. Kadın doğum muayene odası bir sosyal bağlam olarak ele alınırken söz konusu olanın yalnızca teknolojik değil esasen merkezinde görselliğin temel rol oynadığı bir sosyal ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu yeni güç bağlamı hem kadınların bedenini hem de ?orijinal insan formu? olarak algıladığı ve ortaya çıkardığı fetus bedenini kontrol eder ve yönetir. En geniş anlamada kültürel olarak, fetus hakları olan bir yurttaşa dönüştürülmüştür. Bu metafor kürtaj karşıtları tarafından çok kullanılmış ve bir o kadar da suistimal edilmiştir. Fetolojiyi ve fetus imajını gücün sosyal ilişkileri terimleri içinde okumak göstermiştir ki kadın bedeni yalnızca fetusun yaşayıp büyüeceği bir çevre olarak ele alınmaktadır. Teknoloji bu bio-politkanın önemli bir parçası olsa da ultrason fetus imajları bedenin bildiği, ürettiği, kendini karmaşık hale getirdiği ve yine bedenin bir uzantısı olan imajlar olarak da okunabilir.
Özet (Çeviri)
The use of ultrasound fetal image has become common in medical practice. The ultrasound is a contemporary result of a long medical and technological history, in which the human body and its pathologies are known and controlled by medical apparatus. It is a specific form of image produced by what Michel Foucault called the medical gaze. The thesis offers a genealogy of the ultrasound image and then turns its attention to its contemporary use. By taking the obstetrical examination room as a social context, it shows that what is at stake is not merely technological but actually a social relationship, at the center of which visibility plays a fundamental role. This new power context controls and administers both women?s body and the emergent fetal body, which it perceives as an ?originary human form.? In the culture at large, the fetus is even turned into a citizen with its rights, a metaphor which the anti-abortion movement used and abused extensively. Reading fetology as well as the fetal image in terms of a social relationship of power, it is demonstrated that the woman?s body is treated as mere environment. However, although technology is an important part of this biopolitics, it can also be read as an extension of human body through which the body knows and complicates itself.