62 numaralı Amasya şer?iye sicil defteri'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The transcription and evalution records of the number 62 of Amasya
  1. Tez No: 219918
  2. Yazar: ERGİN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez çalışmasında, 1786-1787 (H.1200-1201) yıllarına ait ?62 Numaralı Amasya Şer`iye Sicil Defteri? nin transkripsiyonu yapılarak, defterde bulunan belgeler ışığında adı geçen dönemde Amasya'daki idarî ve sosyo-ekonomik yapı değerlendirilmeye çalışılmıştır.Çalışmamız dört bölümden meydana gelmiştir. İlk bölümde Osmanlı Devleti'nde yargı sistemi, mahkeme ve mahkeme görevlileri, şer`iye sicillerinin tanımı ve kapsamı hakkında açıklayıcı bilgiler verilmeye çalışılmış; günümüzde şer?iye sicillerinin durumu ve bu konuda yapılan çalışmalara değinilmiştir.İkinci kısımda, defteri oluşturan belgeler konularına göre ayrılmış, daha sonra her bir konu bu belgeler çerçevesinde ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Üçüncü bölümde, 1786-1787 yıllarında Amasya şehrinin sosyo-ekonomik durumu ve idarî yapısı hakkında transkripsiyonu yapılan belgelerden istifade edilerek bilgiler verilmiştir.Son bölümde ise, ?62 Numaralı Amasya Şer`iye Sicili Defteri? nin transkripsiyonlu metni yer almaktadır. Deftere dayanılarak yapılan sözlük çalışması da bu bölüme eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to transcribe ?The Court Register Number 62 of Amasya? which belongs to the years 1786-1787 (Hegira 1200-1201) and to evaluate Amasya?s social and economic structure in the light of the documents in the register.Our work consists of four parts. In the first part, it has been given general information on the definition and content of court registers, the Ottoman judicial system, court and court officials in Ottoman Empire, and then the present-day situation of court registers and the studies on court registers have been discussed.In the second part, the documents that constitute court registers are classified according to their topics, and then each topic is evaluated separately in the framework of these documents.In the third part, it is given information on the social and economic structures of Amasya between the years of 1786-1787 with the help of the documents which has been transcribed before.In the final part, the transcribed version of the text of ?Court Register Number 62 of Amasya? is found. The dictionary prepared according to the register is added to this part.